Investigation of the effect of phytic acid and its relationship with inhibin B, trace element and some biochemical markers in infertile men
Kısır erkeklerde fitik asitin etkisi ve inhibin B, eser element ve bazı biyokimyasal işaretlerle ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 755125
  2. Yazar: HUSSEIN ALI NAYYEF NAYYEF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Doğurganlık, insanın yaşama, üreme ve varlığını sürdürme arzusuyla yakından ilişkilidir. Amaç: İnfertil erkeklerde fitik asit konsantrasyonunu ölçmek ve konsantrasyonundaki değişikliklerin inhibin B ve eser elementler ve bazı biyokimyasal belirteçler üzerindeki etkisini incelemek, spermatogenez ve semen parametrelerini değerlendirmektedir. Spermatogenez sürecinde sorun yaşayan erkeklerde yüksek düzeyde fitik asit ve dolayısıyla erkek kısırlığı ile doğrudan ilişkisi varmıştır. İnsan besin kaynaklarında fitatların varlığının, insanların metabolik evrelerinde, esas olarak Ca, Mg ve Zn gibi katyonlarla çözünmeyen kompleksler oluşturabilmesi, bu nedenle biyoyararlanımı sınırlandırması veya azaltması nedeniyle, bu mineraller sperm oluşumunda önemLidir. Fitik asit düzeyi yüksek olan erkekler, inhibin B, LH ve FSH düzeylerinde değişiklikler yaşayabilir ve bu nedenle çalışmamızda infertil erkeklerin üçüncü düzeyinde belirgin olan erkek üreme organlarının işlevini doğrudan etkiler. Düşük inhibin B ve LH seviyelerine gelince, bunun sperm hareketliliğini ve semen hacmini etkilediğini ve dolayısıyla erkeklerde sperm hareketliliğini sınırladığını ve bunun da eksik döllenmeye yol açtığını bulduk. Çalışma, fitik asidin eser minerallerin, inhibin B hormonunun, LH ve FSH'nin metabolizmasını etkileyebileceği ve dolayısıyla kısırlığa veya gelişmesine yol açabileceği veya tedavide komplikasyonları artırabileceği sonucuna varmıştır. Çünkü gıda esas olarak fitat içeren bitkisel ürünlere dayanmaktadır. Fitik asidin insanlar üzerindeki etkisi konusunda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Fertility is closely associated with the goodl desire of humans to live, reproduce, and prolong their existence. Objective: To measure the concentration of phytic acid and to study the effect of changes in its concentration on inhibin B and trace elements and some biochemical markers in infertile men, to assess spermatogenesis and semen parameters. There were high levels of phytic acid in men who had problems in the process of spermatogenesis, and thus its direct relationship to male infertility. That the presence of phytates in human food sources can form complexes in the metabolic stages of humans mainly insoluble with cations such as Ca, Mg and Zn, thus limiting or decreasing the bioavailability, these minerals are important in the formation of sperm. Men with high levels of phytic acid can experience changes in concenteration of inhibin B, LH, and FSH and thus directly affect the function of the male reproductive organs, which is evident in the third level of infertile men in our study. As for the low levels of inhibin B and LH, we found that it affects sperm motility and semen volume and thus limits sperm motility in males, which leads to incomplete fertilization. The study concluded that phytic acid can affect the metabolism of trace minerals, inhibin B hormone, LH and FSH, and thus lead to infertility or the development it or increase inability in treatment it. Because food is mainly based on plant products that contain phytate. There is a need for more studies on the effect of phytic acid on humans.