Low cost and flexible terminal node controller design
Düşük maliyetli ve esnek terminal düğüm denetleyicisi tasarımı
- Tez No: 755480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çatışma bölgelerinde kaosun ve istikrarsızlığın yaygınlaşmasıyla birlikte bir takip sistemine olan ihtiyaç artmıştır. Bu tezde, düşük maliyetli bir iletişim ağının tasarımı ve uygulaması tanıtılmaktadır. Tasarlanan sistem, kullanıma hazır elektronik bileşenlerle oluşturulmuş özel APRS donanımını kullanarak araç lokalizasyonu için ve yerel veritabanı hizmeti kullanılarak edinilen konumun kaydı için UHF/VHF kullanır. Önerilen sistem ayrıca, ağın başarısı için bir ön koşul olarak ekipmanın finansal yönünü ve erişilebilirliğini de dikkate almaktadır.
Özet (Çeviri)
With the spread of chaos and instability in conflict areas, the need for a tracking system has increased. In this thesis, a design and implementation of a low-cost communication network is introduced. The designed system uses UHF/VHF for vehicle localization using custom APRS hardware built with off-the-shelf electronic components and registration of acquired location using local database service. The proposed system also takes into account the financial aspect and accessibility of equipment as a prerequisite for the success of the network.