COVID 19 hastalarında perfüzyon indekslerinin hastalık şiddeti ile korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation of perfusion indexes with disease severity in COVID 19 patients
- Tez No: 755880
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE EMEKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: SARS-CoV-2 enfeksiyonunda hastalığın şiddetinin belirlenmesi, acil serviste hastaların triyajı, tedavi yönetimi, hastaneye yatış gerektiren veya yoğun bakım ünitesinde takip edilecek vakalar için önem arz etmektedir. Perfüzyon indeksleri hasta hemodinamisinin hızlı ve niceliksel değerlendirilmesinde faydalı olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda COVİD-19 hastalarında perfüzyon indekslerinin, hastalık şiddeti ve perfüzyon belirteçleri (vital bulgular ve laktat) ile korelasyonunun değerlendirilmesini amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız etik kurul izni alındıktan sonra prospektif gözlemsel prospektif gözlemsel olarak yapıldı. COVİD-19 semptomlarıyla başvuran, PCR (PolymeraseChainReaction) pozitif, 18 yaş üstü ile hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların, demografik verileri, bulguları ve laboratuvar değerleri kayıt edildi. Perfüzyon indeksi (Pİ) ve pletismografik değişkenlik indeksi (PDİ) ölçüldü. Hastalar, hafif-orta ve ağır şiddette olmak üzere 2 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Determining the severity of the disease in SARS-CoV-2 infection is important for triage of patients in the emergency room, treatment management, cases requiring hospitalization or to be followed in the intensive care unit. Perfusion indices have been shown to be useful in the rapid and quantitative assessment of a patient's hemodynamics. In our study, we aimed to evaluate the correlation of perfusion indexes with disease severity and perfusion markers (vital signs and lactate) in COVID-19 patients. Material and Methods: Our study was conducted as a prospective observational study after obtaining ethical committee approval. Patients over the age of 18, who presented with COVID-19 symptoms, were PCR (Polymerase Chain Reaction) positive, were included in the study. Demographic data, complaints, vital signs and laboratory values of the patients were recorded. The perfusion index (PI) and plethysmographic variability index (PVI) were measured simultaneously while the vital signs of the patients were taken. The patients were divided into 2 groups as mild- moderate and severe. Data analysis was performed using the IBM SPSS 25.0 (Chicago, IL, USA) statistical program.