Sosyal medya bağımlılığı ile saldırganlık arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between social media addiction and aggression
- Tez No: 756268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHDET ÖZKOÇAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ HAN ÖZTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma sosyal medya bağımlılığı ve saldırganlık arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Yazılı ve görsel basının günümüzde kısıtlı bir çerçeveye hitap etmesi ve teknolojik gelişmelerle hız mefhumunun rekabetin temel ögesi haline gelmesi ve belkide bunların hepsinin ötesinde zaman ve mekan mefhumundan azade yaşamın odak notası olmasını sağlayan en temel buluş ya da içinde bulunduğumuz çağın en mühim olayı internet olarak kabul edilmektedir. Sosyal medya iletişim çağının yaygın bir şekilde kullandığı bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireylerin özgürce görüşlerini dillendirdikleri ve kendilerini rahatça ifade ettikleri bu yeni sanal dünya ayrıca şahsi, kurumsal ve kamusal olmak üzere birçok farklı hedeflerde kullanılmaktadır. Dönüşüm sürecinde yeni bir kişilerarası siber sanal dünya ilişkisi yaratmıştır, geçmişte kurulan sosyal ilişkiler ve günümüze kadar yüz yüze yürütülen ilişkiler artık yerini yeni kurulan sanal ilişkilere bırakmıştır. Bu yeni dijital dünya aynı zamanda bireylerin günlük hayatta pek sergilemediği kaba ve hiçbir sorumluluk almadığı agrasif davranışları rahatça sergilemelerine olanak sağlamaktadır. Sosyal medya bağımlılığı ve saldırganlık arasındaki doğru korelasyon, dünya genelinde ve ülkemizde yaygın bir şekilde kendini gösterebilmektedir. Ruhsal erozyon diyebileceğimiz ve genellikle sosyal medya bağımlılığı ile ortaya çıkan, depresyon, asosyalik, duygusal boşluk vb durumlar, saldırganlığı tetikler özellikteki durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırmada 296 bireye anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan anket uygulamasında, sosyal medya bağımlılığı ve saldırganlık arasındaki ispatlanabilir bir ilişki olduğu görülmüştür. Çalışmaya alınan katılımcılar sosyal medya bağımlılığına göre sınıflandırıldığında, sosyal medya bağımlılığı olanların % 50' inin erkek, % 50' sinin ise kadın olduğu saptanmıştır. Sosyal medya bağımlılığına göre cinsiyet açısından anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Cinsiyete göre sosyal medya kullanım süresi incelendiğinde, paylaşım sayısı ve saldırganlık puanında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmüştür. Buna göre kullanım süresi kadınlarda erkeklere göre daha fazla, paylaşım sayısı ve saldırganlık ise erkeklerde kadınlara göre daha fazladır. Bununla birlikte sosyal medya bağımlılık puanında anlamlı bir farklılık meydana gelmemiştir. Diğer bir ifadeyle kadınları ve erkekler aynı bağımlılık yapısına sahiptir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the relationship between social media addiction and aggression. The internet is considered to be the most fundamental invention or the most important event of our age, which enables the written and visual media to appeal to a limited framework today, and that the concept of speed has become the main element of competition with technological developments, and perhaps above all, the focal point of life free from the concept of time and space. Social media emerges as a tool that is widely used in the communication age. This new virtual world, where individuals freely express their opinions and express themselves comfortably, is also used for many different purposes, including personal, institutional and public. In the transformation process, a new interpersonal cyber-virtual world relationship has been created, social relations established in the past and face-to-face relations until today have been replaced by newly established virtual relations. This new digital world also allows individuals to easily exhibit rude and aggressive behaviors that they do not take much responsibility in daily life. The correct correlation between social media addiction and aggression can be widely seen around the world and in our country. Situations such as depression, asociality, emotional emptiness, etc., which we can call mental erosion and which usually occur with social media addiction, appear as situations that trigger aggression. In the study, a questionnaire was applied to 296 individuals. In the survey application, it was seen that there is a demonstrable relationship between social media addiction and aggression. When the participants included in the study were classified according to social media addiction, it was determined that 50% of those with social media addiction were male and 50% were female. It was found that there was no significant difference in terms of gender according to social media addiction. When the duration of social media use was examined by gender, a statistically significant difference was observed in the number of shares and aggression score. Accordingly, the duration of use is higher in women than in men, the number of shares and aggression are higher in men than in women. However, there was no significant difference in the social media addiction score. In other words, men and women have the same addiction structure.