Düzenli yoga ve nefes egzersizleri ile rehberli meditasyon uygulamalarının hekimlerin iyilik hali, stres ve anksiyete düzeyleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması: Randomize kontrollü çalışma
Comparison of the effects of regular yoga and breathing exercises and guided meditation practices on physician's wellness, stress and anxiety levels: A randomized controlled study
- Tez No: 756457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK, UZMAN MERVE EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışma acil hekimlerine verilen yoga ve meditasyon destekli eğitimlerin iyilik hali, stres ve anksiyete düzeyleri üzerine etkilerini belirlemek üzere gerçekleştirilen randomize gruplu ön, orta ve son test tasarımlı prospektif bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, prospektif, randomize kontrollü olarak yürütüldü. Türkiye acil tıp kliniklerinde çalışan acil tıp asistanları 6 haftalık yoga, nefes ve rehberli meditasyon programını içeren çalışmaya elektronik posta ve hekim mesaj grupları yoluyla davet edildi. Çalışma evreninden, araştırmacılar tarafından çalışmaya alınma kriterleri açısından değerlendirilen ve dahil olma kriterlerini karşılayan tüm gönüllüler çalışma örneklemini oluşturdu ve randomizasyona dahil edildi. Çalışmaya katılmayı kabul eden dahil olma kriterlerini karşılayan gönüllüler bloklu randomizasyona tabii tutularak meditasyon grubu, yoga grubu ve bekleme listesi şeklinde olarak üç gruba ayrıldı. Ayrıca gruplarda kişi sayısı randomizasyona uygun şekilde eşit olarak bölündü. Yoga + meditasyon grubundakilere haftada 2 gün online yoga pratiği ve her gün ses kayıtları aracılığıyla rehberli meditasyon yaptırıldı. Meditasyon grubuna sadece, rehberli meditasyon yapıtırıldı. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Tüm katılımcıların stres algısı, anksiyete düzeyi ve iyilik hallerindeki değişiklikler,Beck Anksiyete Envanteri (BAI), Algılanan Stres Ölçeği (PSS), Yetişkin APGAR (Hekimlere iyilik durumlarını (wellness) değerlendirme ve izlemede yardımcı olmak için tasarlanmış kısa, kendi kendini puanlama aracı) ile çalışma başlarken, 3. Haftada ve 6. Haftada değerlendirildi. Bulgular: Eğitim başlangıcı ve eğitim sonrası 6.
Özet (Çeviri)
Aim: The study is a randomized group pre-intermediate and post-test design hemi experimental study conducted to determine the effects of yoga and meditation supported training given to emergency physicians on well-being, stress and anxiety levels. Materials (Patients) and Methods: The study was conducted as a single-center, prospective, randomized controlled study. Emergency medicine residents working in emergency medicine clinics in Turkey were invited to the study, which included a 6-week yoga, breathing and guided meditation program, via e-mail and physician message groups. All volunteers from the study population, who were evaluated by the researchers for inclusion criteria and met the inclusion criteria, constituted the study sample and were included in the randomization. Volunteers who accepted to participate in the study and met the inclusion criteria were subjected to block randomization and divided into three groups as meditation group, yoga group and waiting list. In addition, the number of people in the groups was equally divided according to randomization. Those in the yoga + meditation group were given online yoga practice 2 days a week and guided meditation every day through audio recordings. Only guided meditation was given to the meditation group. No intervention was made in the control group. Changes in stress perception, anxiety level, and well-being of all participants were measured by Beck Anxiety Inventory (BAI), Perceived Stress Scale (PSS), Adult APGAR (a short, self-rating tool designed to assist physicians in assessing and monitoring their wellness). were evaluated at the start of the study, at Week 3, and Week 6.