Zebra midyesinin (Dreissena polymorpha) demir, krom, galvaniz, alüminyum, bakır, çinko ve bakır alaşım yüzeylerde hareket, tutunma ve yaşam oranının belirlenmesi
Determination of movement, adhesion and survival rate ofzebra mussel (Dreissena polymorpha) on iron, chrome, galvanized,aluminum, copper, zinc and copper alloy surfaces
- Tez No: 756680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT KUŞKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, 28 gün boyunca zebra midyelerinin (Dreissena polymorpha) sekiz farklı alt tabakada (cam, alüminyum, krom, demir, galvanizli demir, bakır, çinko, bakır alaşım) tutunma gücü, hayatta kalma oranı ve yer değiştirmesi ölçülmüştür. 7 farklı deneme grubu ve 1 adet kontrol grubu oluşturulmuştur. Her bir deneme grubuna 3 tekrarlı çalışma yapılarak 15x25 cm ebatlarında alüminyum (Al), galvanizli demir (gal-Fe), demir (Fe), krom (Cr), bakır (Cu), çinko (Zn), bakır alaşım (%60 bakır, %40 çinko) plakalar deney amaçlı kullanılmıştır. Bu deney materyallerinin her biri için toplam 6 plaka kullanılmıştır. Her deney materyali için bu 6 plaka ikişer olarak 3 akvaryuma dağıtılmıştır. Bu çalışmada 7 farklı deneme grubuna ait 21 akvaryum, kontrol grubuna ait 3 akvaryum ve 1 stoklama akvaryumu olmak üzere toplam 25 akvaryum ile 2400 adet zebra midyesi deney amaçlı, 600 adet stok amaçlı toplam 3000 adet zebra midyesi kullanılmıştır. Sonuç olarak, Cu, Zn ve Cu-alaşım yüzeylerin zebra midyelerin yaşamı için elverişli olmadığı ve bu materyallerde zebra midyelerin yüzeye tutunma gücünün diğer test edilen materyallere göre daha az olduğu ortaya çıkmıştır. Zebra midye ile mücadele kapsamında yapı malzemesi olarak Cu, Zn ve Cu-alaşımından yapılan materyaller kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, adhesion strength, survival rate and displacement of zebra mussels (Dreissena polymorpha) on eight different substrates (glass, aluminum, chrome, iron, galvanized iron, copper, zinc, copper alloy) over 28 days were measured. 7 different experimental groups and 1 control group were formed. Three repetitions were made for each experimental group and aluminum (Al), galvanized (gal-Fe), iron (Fe), chrome (Cr), copper (Cu), zinc (Zn), copper alloy (%60 copper, %40 zinc) in 15x25 cm dimensions. 40 zinc) plates were used for experimental purposes. A total of 6 plates were used for each of these test materials. These 6 plates for each experimental material were distributed in duplicate to 3 aquariums. In this study, a total of 25 aquariums, 21 aquariums belonging to 7 different experimental groups, 3 aquariums and 1 stocking aquarium belonging to the control group, and 2400 for experimental purposes and 600 for stock purposes, a total of 3000 zebra mussels were used. As a result, it has been revealed that Cu, Zn and Cu-alloy surfaces are not suitable for the life of zebra mussels and the adhesion power of zebra mussels to the surface in these materials is less than the other tested materials. Materials made of Cu, Zn and Cu-alloys can be used as building materials within the scope of combating zebra mussels.