İnme tanısı almış kişilerde kişilik tipleri, başa çıkma tutumları, kognitif düzey ve fiziksel işlev arasındaki ilişki
The relationship between personality types, coping attitudes, cognitive dec and physical function in people diagnosed with stroke
- Tez No: 756735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TİMUÇİN ATAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Psikoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnme, bir gün veya daha uzun süren beyin fonksiyonlarında lokal veya global bozulmaya yol açan bir durumdur. Kişinin hareket kabiliyeti bozulur ve toplum içindeki rolleri sekteye uğrar. Bu çalışma kapsamında inmeli bireylerde, kişilik tipleri, başa çıkma tutumları, fiziksel ve bilişsel düzey arasındaki bağlantının incelenmesi amaçlandı. Çalışma tek grup üzerinden yapıldı. Fonksiyonel Ambulasyon Sınıflamasına göre 3 puan ve üzeri alan bireyler çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya 25 inmeli birey dahil edildi ve yaş ortalaması 54,211±8,979 yıl olan 7 kadın, 12 erkek toplamda 19 kişi çalışmayı tamamladı. Katılımcıların fiziksel düzeyi belirlemek için Berg Denge Ölçeği ve Zamanlı Kalk Yürü Testleri, bilişsel düzeyi belirlemek için Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği, başa çıkma stratejilerini değerlendirmek için COPE-R Başa Çıkma Tutumları Değerlendirme Ölçeği ve bireylerin kişilik tiplerini belirlemek için Enneagram Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Stroke is a condition that causes local or global impairment of brain function that lasts for a day or more. A person's mobility is impaired and their role in society is disrupted. In this study, it was aimed to examine the relationship between personality types, coping attitudes, physical and cognitive levels in stroke individuals. The study was done on a single group. Individuals who scored 3 or more points according to the Functional Ambulation Classification were included in the study. 25 stroke individuals were included in the study, and a total of 19 people, 7 female and 12 male, with a mean age of 54,211±8,979 years, completed the study. Berg Balance Scale and Timed Up and Go Tests were used to determine the physical level of the participants, the Montreal Cognitive Assessment Scale to determine the cognitive level, the COPE-R Coping Attitudes Assessment Scale to evaluate the coping strategies, and the Enneagram Scale to determine the personality types of the individuals.