Emevîler döneminde caminin sosyo-kültürel ve siyasî hayatla ilişkisi
The relationship of the mosque with socio-cultural and political life during the Umayyad period
- Tez No: 756916
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İslam tarihinde bir dönüm noktası olarak nitelendirilebilecek olan Emevîlerin cami ile olan ilişki biçimi, söz konusu ilişki şeklinin sebebi, seyri ve sonuçları hakkında sağlıklı bilgilere ulaşmak ve bunu bilim dünyasıyla paylaşmaktır. Zira İslam kültür- medeniyetinde, günümüze kadar gelmiş doğru ya da yanlış birçok bilgi ve uygulama, Emevîler döneminde yönetim ile cami arasındaki ilişki şeklinin bir sonucudur. Bu dönemdeki iktidarın cami ile olan ilişkisinin sebep ve şeklinin doğru tespit edilebilmesi, kaynağını bu dönemden alan fıkhî, siyasî, sosyal ve kültürel bilgilerin doğruluk derecesinin belirlenmesine imkân sağlayacaktır.Araştırma sonucunda, camilerin ilk dönemlerde olduğu gibi Emevîler döneminde de Müslümanların sosyal ve siyasî hayatlarında merkezî bir öneme sahip olduğu, bu mekânlarda yoğun olarak ilmî ve kültürel faaliyetlerin gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra dönemin camileri iktidar karşıtları için de önemli bir buluşma ve organize merkezi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reach healthy information about the relationship of the Umayyads who can be described as a turning point in the history of Islam, about the relationship, cause, course and results of the mosque. Because, in Islamic culture-civilization, many correct or wrong information and practices that have survived to the present day are the result of the relationship between the administration and the mosque during the Umayyad period. The correct determination of the cause and form of the relations of the government in this period with the mosque will probably allow the degree of accuracy of the fiqh, political, social and cultural information originating from this period to be determined.As a result of the research, mosques had a central importance in the social and political lives of Muslims during the Umayyad period as in the early periods, and scientific and cultural activities were carried out.