Covid-19 salgını öncesi ve sonrasında masa başı çalışanlarda kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of muscular and skeletal discomforts in desk workers before and after Covid-19 pandemic
- Tez No: 757641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Covid-19 salgını öncesinde ve sonrasında masa başı çalışanlarının değişen durumlarını ortaya koymak, bu analiz sonucunda elde edilecek verilere göre durum analizini yapmak, ergonomik koşullarını düzeltebilecek ve fiziksel aktivitelerini arttırabilecek önerilerde bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18 yaş ve üzeri ve en az 1 yıl süreyle masa başı aktif bilgisayar kullanan kartopu yöntemi ile belirlenen 205 birey dahil edildi. Online Google Form anket yöntemi ile kişilerin onam formları ve demografik bilgileri alındıktan sonra, ergonomik koşullara ilişkin verilerin analizi için ''OSHA Bilgisayarlı Çalışma Ortamlarında Ergonomi Uyum Ölçeği'', kas ve iskelet sistemi değerlendirilmesi için ''CORNELL Kas ve İskelet Sistemi Değerlendirme Anketi'' kullanıldı. İstatistiksel analiz SPSS v26 programının kullanıldığı analizlerde bağımsız iki grup karşılaştırılmasında ''Bağımsız Örneklem T-Testi'' bağımlı iki grup karşılaştırılmasında ise ''Bağımlı Örneklem T-Testi'' kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of thid study is to reveal the changing situations of desk workers before and after the Covid-19 pandemic, to analyze the situation according to the data to be obtained as a result of this analysis, to make suggestions that can improve their ergonomic conditions and increase ergonomic conditions and increase their physical activities. Method: A total of 205 individuals who are 18 and older and a desk-based active computer usage for at least 1 year, determined by the snowball method, were included in the study. After obtaining the consent forms and demographic information of the individuals with the online Google Form survey method,“OSHA Ergonomics Adaptation Scale in Computerized Work Environments”for the analysis of data on ergonomic conditions, and“CORNELL Musculoskeletal System Evaluation Questionnaire”for the evaluation of the musculoskeletal system. used.