26 GHz için holografik anten tasarımı
Holographic antenna design for 26 GHz
- Tez No: 757825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE YANAZ ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, yüksek veri aktarım hızına ihtiyaç duyan 5G, nesnelerin interneti, uçak haberleşme sistemleri alanlarında kullanılmaya aday frekans bantları taranmış, bu haberleşme yöntemleri için en uygun frekans bandı aralığının Ka bandı olduğu sonucuna varılmıştır. Çeşitli beslemeler kullanılarak Ka bandında 26 GHz frekansta çalışabilen holografik anten tasarımları yapılmış ve sonuçları CST programı ile analiz edilmiştir. Tasarımlarda öncelikle literatürde yer alan elmas desenli holografik anten denenmiş daha sonra bu antene küçültme yöntemleri uygulanarak dikdörtgen şekilli bir holografik anten tasarımı daha yapılmıştır. Tasarımda hologram kalınlığı gibi bazı parametreler parametrik incelenmiş ve en uygun tasarım elde edilmeye çalışılıp sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the Internet usage of 5G objects that need a high data transfer rate, frequency bands that can be used with aeroplane communication systems are looked into and it was concluded that Ka band is the best for these communication methods. By using various feedings, holographic antenna designs that can work at Ka band with 26 Ghz frequency are created and their results are analysed with CST program. Primarily, the diamond shaped holographic antenna that exist within the literature is tried out and then by applying size reduction techniques, an added rectangle shaped holographic antenna design is made. In the design, some parameters like hologram thickness are analyzed parametrically and achieving the most suitable design was aimed and the results are compared accordingly.