Spor federasyonu çalışanlarının kamu hizmeti motivasyonları ile örgütsel özdeşleşme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the public service motivations and the levels of organizational identification of sports federation employees
- Tez No: 757829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ALGÜN DOĞU, DR. AYDINER BİRSİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Spor Federasyonu Çalışanlarının Kamu Hizmeti Motivasyonları ile Örgütsel Özdeşleşme Düzeyleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Bu araştırmanın amacı, spor federasyonlarında görevli personelin kamu hizmeti motivasyonu ile örgütsel özdeşleşme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 2021 ve 2022 yıllarında spor federasyonlarında çalışan kadrolu ve sözleşmeli personel oluşturmaktadır. Örneklem ise evrenin içerisinden kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle belirlenmiş 229 federasyon personelinden oluşmuştur. Araştırmanın amacı doğrultusunda Kamu Hizmeti Motivasyonu Ölçeği, Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler aracılığıyla elde edilen yanıtların tutarlılığı Cronbach Alpha katsayısı ile değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin normallik değerlendirmeleri ise Skewness ve Kurtosis değerleri ile yapılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermesi doğrultusunda Bağımsız Gruplar Ttesti ve Tek Yönlü Varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi için ise Pearson Korelasyon katsayısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship between the Public Service Motivations and the Levels of Organizational Identification of Sports Federation Employees The aim of this research is to examine the public service motivation level and organizational identification levels of the personnel working in Sports Federations. The universe of the research consists of permanent and contracted personnel working in sports federations in 2021 and 2022. The sample consisted of 229 federation personnel determined by the easily accessible sampling method from the universe. For the purpose of the research, the Public Service Motivation Scale, the Organizational Identification Scale and the Personal Information Form created by the researcher were used. The consistency of the answers obtained through the scales used in the research was evaluated with the Cronbach Alpha coefficient. The normality evaluations of the data obtained in the study were made with the Skewness and Kurtosis values. Independent Groups T-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were applied in line with the normal distribution of the data. Pearson Correlation coefficient was calculated to evaluate the relationships between the variables.