Detection of body anomalies using radiographic images
Radyografik görüntüler kullanılarak vücut anomalisi tespiti
- Tez No: 757841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFNAN ŞORA GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yazılım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kas-iskelet sistemi yaralanmaları vücut yapılarının bozukluklarıdır. Bu bozukluklar kaslarda, kemiklerde, eklemlerde, sinirlerde, kemiklerde ve diğerlerinde bulunabilir, diz ve kemiklerde anormalliklere, sırt ağrısına ve diğer birçok eklem veya kas problemine neden olabilir. Kas-iskelet yaralanmaları, acil servise yılda 30 milyona varan plansız ziyaretlerin önde gelen nedenleri arasındadır. Bu çalışmanın temel amacı, X-ışını görüntülerinden vücut anomalilerini tespit etmek için yapay zeka temelli sınıflandırma modelleri geliştirmektir. Bu amaçla, ImageNet veri seti ile önceden eğitilmiş beş farklı derin sinir ağı modeli, transfer öğrenme yaklaşımı kullanılarak büyük bir X-ray görüntü veri seti ile yeniden eğitilmiştir. Bu veri seti, omuz, humerus, dirsek, önkol, bilek, el ve parmak dahil olmak üzere üst ekstremiteye ait 14.656 kas-iskelet çalışmasını içermektedir. Çalışmada, bir görüntü ön işleme yöntemi olan Kontrast Sınırlı Adaptif Histogram Eşitlemenin (CLAHE) sınıflandırma performansına katkısı da araştırılmıştır. Ayrıca, performansı daha da iyileştirmek amacıyla topluluk öğrenimi yaklaşımı da kullanılmıştır. Kapsamlı deneyler, vücut anomalilerinin %86'ya varan doğrulukla tespit edilebileceğini ortaya koymaktadır. Gelecek vaat eden bu sınıflandırma performansı göz önüne alındığında, doktorlara yardımcı olmak için, önerilen modeller kullanılarak X-ışını görüntülerini otomatik olarak sınıflandıran gerçek zamanlı bir mobil uygulama geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Musculoskeletal injuries are disorders of body structures. These disorders can be found in muscles, bones, joints, nerves, bones, and others, causing abnormalities in the knee and bones, back pain, and many other joint or muscle problems. Musculoskeletal injuries are among the leading causes of unplanned visits to the emergency department, numbering up to 30 million a year. The main goal of this study is to develop artificial intelligence-based classification models to detect body abnormalities from X-ray images. For this purpose, five different deep neural network models pre-trained with the ImageNet dataset are retrained with a large X-ray image dataset using the transfer learning approach. The dataset contains 14,656 musculoskeletal studies of the upper extremity including the shoulder, humerus, elbow, forearm, wrist, hand, and finger. Also, the contribution of the image preprocessing method, Contrast Limited Adaptive Histogram Equalization (CLAHE), to the classification performance is investigated. Furthermore, ensemble learning is used to further improve performance. Extensive experiments reveal that body abnormalities can be detected with an accuracy of up to 86%. Considering the promising classification performance, a real-time mobile application automatically classifying X-ray images can be developed using the proposed models to assist physicians.