Preterm yenidoğanlarda elastik sarmalamanın fizyolojik özelliklere ve beslenme performansına etkisi
The effect of elastic wrapping on physiological characteristic and feeding performance in preterm infants
- Tez No: 758131
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Preterm yenidoğanların oral beslenme sırasında stres ve yorgunluk belirtisi olan fizyolojik parametreleri ve beslenme performansları olumsuz etkilenmektedir. Araştırma, oral beslenmeye geçmiş preterm bebeklerde, uterus ortamında hissettirecek“elastik kese”içinde beslenmenin bebeğin fizyolojik parametreleri ve beslenme performansına etkisini değerlendirmek için crossover randomize kontrollü yöntem ile planlandı. Araştırmaya dahil edilen, 26-36+6 gestasyon haftaları arasında doğan 26 bebek randomizasyon ile gruplara atandı. Grup 1'deki (n=13) bebeklerin çalışmaya alındığı ilk beslenme saatinde elastik kese içinde, bir sonraki beslenmesinde ise kıyafet ile, Grup 2'deki (n=13) bebeklerin ise ilk beslenme saatinde kıyafet ile, ikinci beslenme saatinde ise elastik kese içinde, biberon ile yarı yükseltilmiş sağ yan pozisyonda beslenmesi sağlandı.
Özet (Çeviri)
Physiological parameters and feeding performances of preterm infants, which are signs of stress and fatigue, are adversely affected during oral feeding. The study was designed with crossover randomized controlled method to assess the effect of feeding in an“elastic wrap”which provided to feel in the uterine environment in preterm infants who transferred to oral feeding on their physiological parameters and feeding performance. The infants (n=26) who born between 26-36+6 gestational weeks were assigned to groups via randomization. At the first feeding hour, infants in Group 1 (n=13) were fed in the elastic wrap; at the next feeding, they were fed in clothing. Infants in Group 2 (n=13) were initially fed in clothing at first feeding hour and with a bottle in a semi-elevated right lateral posture in the elastic wrap at the second feeding hour. Heart rates measured at first feeding moment in the“elastic wrap”(153.50±8.46/min), during feeding (154.37±5.57/min) and after feeding (145.48±4.50/min) were statistically significantly lower than those measured at first feeding moment feeding in“clothing”(160.65±6.58/min), during feeding (158.43±3.29/min), and after feeding (149.31±5.08/min).