Sosyal medya kullanan bireylerin mahremiyet yönelimleri: Sakarya örneği
Privacy orientations of social media users: The case of Sakarya
  1. Tez No: 758418
  2. Yazar: TUĞRUL HAN RESÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE OSMAN OLKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Geçmişten günümüze kadar geçen süre içerisinde mahremiyet ve sosyal medya kavramlarının sürekli olarak bir değişim ve dönüşümün içerisinde olduğu gözükmektedir. Mahremiyet kavramı, gündelik yaşam pratikleri arasında sürekli olarak bireylerin hayatında yer almaktadır. Sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte mahremiyet kavramının da sınırları gelişmekte olup, mahremiyete olan bakış açısı günden güne değişim göstermektedir. Bununla birlikte mahremiyetin sınırlarının görünür olmaktan çıkıp şeffaf sınırlara sahip olmasının altında yatan en temel etkenin sosyal ağlar olduğu görülmektedir. Sosyal medyayla birlikte toplumda kendisine yer bulma çabasına giren bireyler kendi özel alanlarını diğer bireylerle paylaşmaya başlamış ve bunun sonucunda da mahremiyet büyük bir tehditle karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışmanın alan yazım taramasında, sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte mahremiyet kavramının sınırlarını bireylerin ne derecede ihlal ettikleri incelenmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda mahremiyet kavramının tarihsel gelişimi, alt boyutları ve sosyal medyanın tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Yukarıda bahsedilen kaygılarla ele alınan bu çalışmanın uygulama bölümünde, çalışmanın tamamını ispatlayacak bir araştırma yapılmaya çalışılmıştır. Bunun üzerine de Sakarya ilinde 404 kişiyi kapsayan bir örneklemle online olarak saha araştırması yapılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucuna göre, cinsiyet ve eğitim düzeyi ile mahremiyet yönelimleri arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Yaşa göre mahremiyet yönelimlerinin boyutlarına bakıldığında başkalarının mahremiyetine ilişkin kaygı alt boyutu haricindeki tüm boyutlarda anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Medeni durum ile diğer ihtimalli mahremiyet alt boyutu ve sosyal ağ kullanım süresi ile başkalarının mahremiyetine ilişkin kaygı alt boyutu arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca yaş ile tüm mahremiyet alt boyutlarında pozitif anlamlı ilişkinin olduğu dikkat çekmektedir. Sosyal medyada geçirilen süre ile ise sadece diğer ihtimalli mahremiyet arasında negatif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It seems that private social media has been rampant and ostensibly in the past few years, apparently. It takes place among privacy, in the living space as its practices in life. Designs in large areas with a view to privacy, in terms of the use of the concept of privacy along with the use of social media. In general, the limits of the review are the most basic of the social from the examinations of the general use limits. With social media, they will start close to their own private areas, which are trying to take over, and they are faced with a big attack. In this usage field writing, it is aimed to examine how adequately the concepts of privacy education together with the education of social media. At the same time, the clinical status of the concept of privacy, its sub-dimensions and the history of social media were discussed. In this application section, which is discussed with information about the examination, a research that will explain in detail will be done. On top of that, 404 people in Sakarya province were made online in the field with a sample. There is no significant difference between the people interviewed, individuals, education level and privacy areas. Detailed about all events related to any model privacy perspective on the shapes of their privacy by age. It's about their marital status and their privacy in other places. In addition, its positivity, which is important in all privacy sub-dimensions with age, is not positive. What is social studies is just about a relationship between other people and privacy.