İntratorasik lezyonlarda endobronşiyal ultrason rehberliğinde transbronşiyal iğne aspirasyonu tanısal değeri
Diagnostic value of endobronchial ultrasound guided transbronchial needle aspiration in intrathoracic lesions
  1. Tez No: 758434
  2. Yazar: ALİ ZÖHRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDENİZ ALTIAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Endobronşiyal ultrasonografi rehberliğinde transbronşiyal iğne aspirasyonu biyopsisinin mediastinal patolojilerdeki tanısal değerini ve tanısal verime etki eden faktörleri değerlendirmek amacıyla çalışmamızı planlanladık. Gerçek zamanlı konveks prob rehberliğinde alınan biyopsileri değerlendirdik. 2015-2020 yılları arasında endobronşiyal ultrasonografi yapılan 232 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Sonografik bulguları nedeniyle biyopsi yapılmayan 25 hasta çalışmaya dahil edilmedi. 207 hastaya endobronşiyal ultrasonografi rehberliğinde transbronşiyal iğne aspirasyonu biyopsi yapıldı. Biyopsi yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. 63 hastaya endobronşiyal ultrasonografi sonrasında tanısal amaçlı ek cerrahi işlem uygulandı. Çalışmamızda 207 hastanın 111 'ine (%53,6) endobronşiyal ultrasonografitransbronşiyal iğne aspirasyonu işlemi ile tanı konulduğu saptandı. Endobronşiyal ultrasonografi-transbronşiyal iğne aspirasyonu ile patolojik tanı konulmayan 96 hastanın 80'i gerçek negatif olarak tanımlanırken, 16 hastada invaziv yöntemlerle patolojik tanılar konulmuş ve bu hastalar yalancı negatif olarak tanımlanmıştır. Bu sonuçlara göre çalışmamızda, endobronşiyal ultrasonografi rehberliğinde transbronşiyal iğne aspirasyonu biyopsisinin sensivitesi %87,4, negatif prediktif değeri %83,3, tanısal verimi ise %92,2 olarak saptanmıştır. En sık konulan tanı akciğer kanseri (%37,6), akciğer kanserleri arasında da en sık patolojik alt tip olarak adenokanser saptadık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the diagnostic value of transbronchial needle aspiration under the guidance of endobronchial ultrasonography in mediastinal pathologies and the factors affecting the diagnostic yield. We evaluated biopsies taken under the guidance of real-time convex probe. 232 patients who underwent endobronchial ultrasonography between 2015 and 2020 were evaluated retrospectively. 25 patients who did not undergo biopsy due to ultrasound findings were not included in the study. Endobronchial ultrasonography guided transbronchial needle aspiration biopsy was performed in 207 patients. Patients who underwent biopsy were included in the study. Additional diagnostic surgical procedures were performed in 63 patients after endobronchial ultrasonography. In our study, it was found that 111 (53.6%) of 207 patients were diagnosed using the endobronchial ultrasonography-transbronchial needle aspiration procedure. While 80 of 96 patients without pathological diagnosis with endobronchial ultrasonography-transbronchial needle aspiration were defined as true negative, pathological diagnoses were made in 16 patients using invasive methods and these patients were defined as false negative. According to these results, the sensitivity 87.4%, negative predictive value 83.3%, and diagnostic yield 92.2%. The most common diagnosis was lung cancer (37.6%), and we found adenocarcinoma as the most common pathological subtype among lung cancers.