COALSMW: Kömür damarı katı modelleme yardımcı aracı grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI)
COALSMW: An auxillary tool for coal seam modelling graphical user interface (GUI)
  1. Tez No: 758656
  2. Yazar: ANIL ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Maden kaynak kestiriminde cevher katı modelinin dog ̆ruya en yakın s ̧ekilde ortaya konmasının, maden planlaması ve maden is ̧letme stratejisine dog ̆rudan etkisi vardır. O ̈zellikle ko ̈mu ̈r damarı gibi tabakalı yapılarda damar ve/veya damarların geometrik su ̈reklilig ̆i ne kadar gerc ̧ek durumu yansıtırsa, sec ̧ilen madencilik yo ̈nteminin verimlilig ̆i o derece artacaktır. CoalSVModel, Hacettepe U ̈niversitesi Maden Mu ̈hendislig ̆i Bo ̈lu ̈mu ̈'nde MATLAB programlama dilinde yazılmıs ̧, Compiler uygulamasıyla exe uzantılı hale getirilmis ̧ ve ko ̈mu ̈r damarı modelleme ic ̧in yardımcı bir uygulama olarak literatu ̈re kazandırılmıs ̧tır. Programın bu versiyonunun temel amacı, ko ̈mu ̈r damarının tavan es ̧ yu ̈kselti eg ̆rileri ile kalınlık haritasının tematik hale getirilmesidir. Ko ̈mu ̈r damarının dig ̆er tabakalardan ayrılması bir sınıflandırma problemidir. Tez c ̧alıs ̧masında bu sınıflandırma probleminin c ̧o ̈zu ̈mu ̈ destek vekto ̈r makineleri yo ̈ntemine dayalıdır. Ayrıca, tez c ̧alıs ̧ması kapsamında bu programın her bir uygulamasının test c ̧alıs ̧maları gerek sentetik gerekse gerc ̧ek veri tabanlarından elde edilen veriler ile yu ̈ru ̈tu ̈lmu ̈s ̧tu ̈r. i Ayrıca, program exe haline getirildikten sonra Tu ̈rkiye'de bir ko ̈mu ̈r sahasına ait ko ̈mu ̈r veri tabanı kullanılarak bir durum c ̧alıs ̧ması yapılmıs ̧ ve program c ̧ıktıları incelenmis ̧tir. Durum c ̧alıs ̧masında, programın u ̈rettig ̆i ko ̈mu ̈r kalınlık haritası ile ko ̈mu ̈r tavan es ̧ yu ̈kselti eg ̆rileri sonuc ̧larına go ̈re sahadaki tektonizmadan etkilenen olası konumlar belirlenebilmis ̧tir. Ayrıca, fay bo ̈lgesinin daha iyi karakterize edilebilmesi ic ̧in ilave sondajların yapılacag ̆ı konumlar da o ̈nerilmis ̧tir. Bu program modu ̈ler bir yapıdadır ve gelecek c ̧alıs ̧malarda, c ̧es ̧itli aras ̧tırma konuları ile gelis ̧tirilmesi, su ̈rekli gu ̈ncellemeler ile ko ̈mu ̈r damarı modelleme konusunda literatu ̈re katkı sag ̆layacaktır. Bu tez c ̧alıs ̧masının bir bas ̧ka c ̧ıktısı ise gelecekte yapılması planlanan iyiles ̧tirmeler ve gu ̈ncellemelere yo ̈n vermek olmus ̧tur.
Özet (Çeviri)
The accurate representation of the solid model in mineral resource estimation has a direct impact on mine planning and mining method selection strategy. Especially in stratified orebodies such as coal seams, the more geometric continuity of the veins and/or the veins reflects the real situation, the higher efficiency of the chosen mining method obtained. CoalSVModel graphical user interface was compiled in MATLAB programming language at Hacettepe University Mining Engineering Department and introduced in literature as an auxiliary application for coal seam modeling. The main purpose of this executable version is to produce thickness map with top seam contours. CoalSVModel graphical user interface (GUI) was compiled in MATLAB programming language at Hacettepe University Mining Engineering Department and introduced in literature as an auxiliary application for coal seam modeling. The main purpose of this executable version is to produce thickness map with top seam contours. Separation of the coal seam from the other layers can be defined as a classification problem. In the thesis study, the solution of this classification problem is based on the support vector iii machines method. In addition, test studies of each application of CoalSVModel GUI were carried out with data obtained from both synthetic data and real case databases. In addition, after the program is released, a case study was conducted in a coal field located in Turkey and the outputs of the program were examined. In the case study, possible locations affected by tectonics in the field is determined according to the results of the coal thickness map and contours produced by the program. In addition, additional drilling locations have been proposed to better characterization of the fault zone. CoalSVModel has a modular structure and will contribute to the literature on coal seam modeling with continuous updates and development with various research topics in future studies. Final output of this thesis work was to give direction to the improvements and updates planned for the future.