Comparison of core shear wall area to floor area ratio for reinforced concrete tall buildings
Yüksek katlı betonarme binalar için çekirdek perdesi alanının kat alanına oranının karşılaştırılması
  1. Tez No: 758660
  2. Yazar: MUHAMMET FURKAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜLDÜR ERKAL, DOÇ. DR. ALPER ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dün olduğu gibi bugün de şehir arazilerinin değerinin artması, ekonomik büyüme, nüfus artışı, büyük şirketlerin ve devletlerin gücünü simgeleyen anıtsal yapılar inşa etme ihtiyacı gibi nedenlerle yüksek yapılar yaygınlaşmaktadır. 40 kata kadar olan yüksek binalarda çekirdek perde destekli bir taşıyıcı sistem kullanılması uygundur ve bu sistem Türkiye'de yüksek yapılar için en çok kullanılan sistemlerden biridir. Deprem ve rüzgârın neden olduğu yanal kuvvetlerin çoğu, bina planının orta kısmında yer alan çekirdek perde sistemi tarafından taşınmaktadır. Günümüzde genel olarak yüksek yapılarda çekirdek alanı asansör sayısı, yangın merdiveni, mekanik oda gibi mimari ve mekanik ihtiyaçlara göre belirlenmektedir. Bu çalışmada, perdeler için kullanılacak malzeme miktarları aynı tutularak, çekirdek perdelerinin kat planı üzerindeki yerleşim alanı değiştirilmiştir ve bunun yapı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla iki sayısal model oluşturulmuştur. Modeller arasındaki tek fark, çekirdek perde yerleşim alanının kat alanına oranıydı. Göreli kat ötelemeleri, kat kesme kuvvetleri, perde ve kolon performans seviyeleri ile eksenel kuvvet oranlarının maksimum ve minimum değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today as yesterday, high-rise buildings are becoming widespread due to reasons such as the increase in the value of city lands, economic growth, population growth, and the need to build monumental structures that symbolize the power of large companies and states. Up to 40-story buildings, a core supported structure is suitable and also this system is one of the most used systems in Turkey for high rise buildings. Most of the lateral forces caused by earthquake and wind are carried by the core shear wall system located in the middle part of the plan of tall buildings. Today generally, the core placement area in high-rise buildings is determined according to architectural and mechanical needs like number of elevators, fire escapes, mechanical rooms, etc. In this study, it is aimed to obtain the effect of change on the ratio of the core shear wall placement area to the floor area for a constant usage of shear wall material. To this end, two numerical models have been developed. The only difference in these models was the core shear wall placement area to floor area ratio. Maximum and minimum values of story drifts, story shears, shear walls and columns performance levels and axial load ratios have been compared.