Sinemada Antik Yunan ve Roma kültürü algısı
Perception of Ancient Greek an Roman cultury in cinema
- Tez No: 759018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAZIM ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Konularını Antik Çağ'dan alan Epik filmler, Sinema'nın ilk döneminden beri üretilmektedirler. Söz konusu yapıtlar, ilk olarak İtalya'da çekilmişler ve genellikle Roma Dönemi'ni işlemişlerdir. Arkeolojik buluşların Beyazperde'deki bir yansıması olan, sinemada önemli bir tür oluşturan ve ikonografi ile içerik bazında diğer türlerden farklı olan bu tür eserlerde, atmosfer yaratma, yani kostüm, dekor ve aksesuar bazında seyirciyi inandırıcı bir ortamın içine çekme, başlıca unsurdur. 1950ler'de gerek yapıtların kalitesi ve gerekse izleyici rağbeti açısından altın çağını yaşayan Tür'ün“10 Emir”,“Ben Hur”,“Spartakus”ve“Kleopatra”gibi örnekleri en önemlileri arasında yer alırlar. Sözgelimi, 'Gladyatör Filmleri', türün mükemmel örnekleri olarak anılacaklardır. 1970ler'den itibaren, çağdaş dünyayı işleyen filmlere ilgi duyan yeni nesil izleyicinin yadsıması nedeniyle Tür'ün nadir örnekleri çevrildi. Ancak, yönetmen Ridley Scott'un 2000 tarihi“Gladyatör”ü ile Epik Filmler, yeniden gündeme gelerek, son yirmi yıl içerisinde“İskender”,“Krallar ve Tanrılar”ve“Agora”gibi en mükemmel örneklerini verdi.
Özet (Çeviri)
Epic films, that take their topics from the Ancient Age, have been produced since the first period of Cinema. They were being produced in Italy principally and, usually depicted the Roman Period. Creating an atmosphere, that is, drawing the audience into an identifying mood on the basis of costumes, art design and accessories, was the main element in such works. Epics, which were a reflection of archaeological discoveries on the SilverScreen, constitute an important genre in cinema and differ from other genres in terms of iconography and content. The examples of the genre which lived its golden age in the 1950s were among the most important ones.“Gladiator Films”among them would be referred as the excellent examples of the genre. Since the 1970s, rare examples of the Genre have been produced due to the ignorance of the new generation who were interested in films that deal with the contemporary world. However, with“Gladiator”, Epic Films came back to the agenda and gave their perfect examples in the last twenty years.