Polidopamin bazlı teranöstik taşıyıcıların geliştirilmesi
Development of polydopamine based theranostic carriers
  1. Tez No: 759171
  2. Yazar: SENA NUR SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ALİ TUNCEL, PROF. DR. MEHMET ALİ ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada değişen boyut aralıklarında polidopamin (PDA) ve PDA-Ce6 nanopartiküllerinin (NP) sentezi yapılmıştır. Sentezi yapılan nanopartiküllerin taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile görüntüleri alınarak karakterizasyonları yapılmıştır. Sentez ortamına 2-propanol (IPA) eklenmesinin reaksiyonu inhibe ederek partikül boyutunu küçülttüğü, dopamin hidroklorür miktarının arttırılmasının ise partikül boyutunu büyüttüğü görülmüştür. 200 nm ve 500 nm boyut dağılımına sahip PDA NP'lerin ve PDA-Ce6 NP'lerin fototermal terapi (FTT) potansiyelleri incelenmiştir. Sonuçlar, 200 nm PDA, 500 nm PDA ve PDA-Ce6 NP'lerin FTT'de kullanılabilir ajanlar olduğunu göstermektedir. PDA-Ce6 NP'lerin fotodinamik terapi (FDT) potansiyeli incelenmiş ve reaktif oksijen radikalleri (ROS) üretiminin FDT'de kullanılabilecek düzeyde olduğu görülmüştür. İn-vitro hücre deneyleri L929 ve T98G hücre hatları ile yapılmıştır. Yapılan sitotoksisite deneylerinde hem 200 nm PDA NP'lerin hem de PDA-Ce6 NP' lerin düşük sitotoksisiteye sahip oldukları görülmüştür. 200 nm PDA NP'lerin FTT deneyleri, PDA-Ce6 NP'lerin ise FTT, FDT ve kombine FTT-FDT deneyleri yapılmıştır. 200 nm PDA NP' lerin FTT uygulaması sonucu 100 μg/ml NP derişiminde ortamdaki hücrelerin %45'ini öldürdüğü görülmüştür. PDA-Ce6 NP' lerin ise 100 μg/ml NP derişiminde ortamdaki hücrelerin FTT uygulamasında %53, FDT uygulamasında %49 ve kombine FTT-FDT uygulamasında %58 öldürdüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, polydopamine (PDA) and PDA-Ce6 nanoparticles (NP) were synthesized in varying size ranges. The images of the synthesized nanoparticles were taken by scanning electron microscopy (SEM), and their characterizations were made. It was observed that the addition of 2-propanol (IPA) to the synthesis environment inhibited the reaction and reduced the particle size, while increasing the amount of dopamine hydrochloride increased the particle size. Photothermal therapy (FTT) potentials of PDA NPs and PDA-Ce6 NPs were investigated. The results show that 200 nm PDA, 500 nm PDA and PDA-Ce6 NPs are usable agents in FTT. The photodynamic therapy (FDT) potential of PDA-Ce6 NPs was investigated and it was observed that the production of reactive oxygen radicals (ROS) was at a level that could be used in PDT. In-vitro cell experiments were performed with L929 and T98G cell lines. In cytotoxicity experiments, it was clear that both 200 nm PDA NPs and PDA-Ce6 NPs were have low cytotoxicity. FTT experiments of 200 nm PDA NPs and FTT, FDT and combined FTT-FDT experiments of PDA-Ce6 NPs were performed. It was observed that 200 nm PDA NPs killed 45% of the cells in the medium at 100 μg/ml NP concentration as a result of FTT application. It was found that PDA-Ce6 NPs killed 53% of the cells in the medium at 100 μg/ml NP concentration in FTT application, 49% in FDT application and 58% in combined FTT-FDT application.