Predictors of parents' ability to set limits on children: Marital quality, parents' schemas, and perceptions of their own parents' attitudes
Ebeveynlerin çocuğa sınır koyma becerilerinin yordayıcıları: Evlilik kalitesi, ebeveynlerin şemaları ve kendi ebeveynlerinin tutumlarına ilişkin algıları
  1. Tez No: 759295
  2. Yazar: MELİKE COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ebeveynin sınır koyma becerisi ebeveynliğin önemli bir parçasıdır. Ebeveynin sınır koyma becerisi çocuğun sosyal, akademik, duygusal, fiziksel ve psikolojik sonuçlarını öngörme açısından önemlidir. Bu tezin amacı, ebeveynin sınır koyma davranışlarını yordayabileceği düşünülen faktörlerin araştırılmasıdır. Bu faktörler ebeveynin demografik bilgileri (cinsiyeti, eğitim seviyesi, maddi durumu, evlilik yaşı, çocuk sayısı, evlilik tipi), kendi ebeveynlerinden görmüş oldukları ebeveynlik davranışları, kendi şemaları, ve evlilik kaliteleridir. Bu araştırmaya, 64 anne ve 60 baba katılmıştır. Ebeveynlerin, 3-10 yaş arasında en az bir çocuğu bulunmaktadır. Araştırmanın ölçümleri Demografik Bilgi Formu, Young Ebeveynlik Ölçeği , Young Şema Ölçeği Kısa Form -3 , Evlilik Kalitesi Ölçeği, Vinyetler kullanarak yapılmıştır. Toplanan verilerin anlamlandırılması için tanımlayıcı analizler, korelasyonlar, regresyonlar ve hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Bulunan sonuçlara göre, ebeveynin eğitim seviyesi, kendi ebeveynlerinin sınırsız ve istismar edici ebeveynlik tipleri, kendi evliliklerinde yaşadıkları çatışmalar, kendisinin sahip olduğu kopukluk şeması sınır koyma becerisini yordamada istatiksel olarak önemlidir. Ebeveynin eğitim seviyesi arttıkça etkili sınır koyma becerisinin arttığı bulunmuştur. Kendi ebeveynlerinden sınırsız ve istismar edici ebeveynlik gördüğünü belirten katılımcıların sınır koyma becerisinin azaldığı bulunmuştur. Buna ek olarak, katılımcının kopukluk şema puanı ve evlilikteki tartışma puanı arttıkça, etkili sınır koyma becerisi azalmıştır. Hiyerarşik regresyon sonuçlarına göre, kişilerin eğitim seviyesi, kendi ebeveynlerinin davranışlarına dair algıları, kişilerin şemaları ve evlilik kalitesi ebeveynlerin limit koyma becerilerini %26 oranında açıklamaktadır. Tezin bulgularına dair tartışma, klinik alana etkisi, gelecekteki çalışmalar için öneriler, araştırmanın sınırlılıkları tezde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Limit setting is an essential part of parenting practices and a crucial predictor of children's social, academic, physical, and psychological outcomes from childhood to adulthood. This thesis aimed to explore the possible factors that might predict parents' limit setting. Those factors are demographic information (gender, education level, income, marriage age, number of children, and marriage type) parents' perception of their parent's parenting practices, parent's schemas, and marriage quality. The data were collected from 64 mothers and 60 fathers who have at least one children whose ages are between 3 to 10. The measurements were Demographic Information Form, Turkish Young Parenting Inventory, Turkish Young Schema Inventory-Short Form 3, Marital Quality Scale, and Vignettes. To analyze results, descriptive analysis, correlations, linear regressions, and hierarchical regression analyses were conducted. The results showed that education level, over permissive and abusive parenting, quarreling in marriage, and disconnection schema have a statistically significant relationship to predicting parents' limit setting skills. The education level positively predicts effective limit-setting skills. However, abuse, over permissiveness, disconnection, and quarreling negatively predict effective limit-setting skills. Moreover, the hierarchical regression for education level, parents' perception of their parents' parenting practices, their schema domains, and marriage quality explained 26% of parents' limit setting skills. The discussion, clinical contribution of this study, future suggestions for research, and limitations were discussed.