Experimental behavior monitoring of cold-formed steel members by feature tracking
Hafif çelik elemanların deneysel davranışlarının özellik izleme yöntemi ile takibi
  1. Tez No: 759299
  2. Yazar: MERT OZAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜLDÜR ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Son yıllarda kullanımı artan soğuk şekillendirilmiş çelik elemanların davranışsal özellikleri, eksenel basma ve eğilme testleri de dahil olmak üzere standart testler ile belirlenmektedir. Testler sırasında, çeşitli sensörler kullanılarak, yer değiştirme ve gerinim gibi fiziksel değişimler ölçülebilir. Yerel yer değiştirmeler genellikle LVDT'ler olarak bilinen, doğrusal değişken diferansiyel transformatörler, kullanılarak ölçülür. LVDT'ler test numunesi üzerine dikkatlice yerleştirilir ve kayıt cihazına bağlanır. LVDT'ler deneysel testlerde oldukça yaygın kullanılsa da birkaç dezavantajı vardır. LVDT kurulum süreci özel uzmanlık gerektirir ve zaman alıcıdır. Ayrıca, tüm veri toplama sistemi genellikle pahalıdır. Bu araştırmada, alternatif bir yer değiştirme ölçüm metodolojisi oluşturmak için uzaktan ve uygulaması kolay, mevcut olan yöntemlerden daha ekonomik ve sürdürülebilir olan yeni bir görüntü işleme tabanlı yer değiştirme ölçüm yöntemi geliştirilmiştir. soğuk şekillendirilmiş çelik elemanların eksenel basınç testleri sırasında sabit bir konumdan kaydedilen test videoları, test elemanının yer değiştirmelerini otomatik olarak ölçmek için kullanılmıştır. Elde edilen deplasman verileri, geliştirilen metodolojinin doğruluğunu sorgulamak için; test sırasında kaydedilen LVDT ölçümleriyle karşılaştırılır. Sonuçlar, geliştirilen görüntü işleme tabanlı yöntemin yer değiştirme hesaplarında umut verici bir yöntem olduğunu göstermektedir. Ancak görüntü kalitesinin yeterli olmadığı için; önerilen yöntem kullanılarak eksenel basınç deneylerinin başlangıcında oluşturduğu küçük yer değiştirme değerlerinin ölçülmesinde hatalı sonuçlar vermektedir. Yer değiştirme değerleri arttıkça belirlenen görüntü tabanlı yer değiştirme değerleri, kaydedilen yer değiştirme değerleri ile örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
Behavioral properties of cold-formed steel (CFS) members, the use of which has increased in recent years, are determined by standard tests, including axial compression and bending tests. During experimental testing, various sensors record physical changes of the test specimen, such as local displacements and strains. The local displacements are generally measured using linear variable differential transformers, commonly known as LVDTs. The LVDTs are positioned carefully on the test specimen and connected to a data acquisition device. Even though LVDTs are quite common in experimental testing, it has various disadvantages. The LVDT setup process requires particular expertise and is time-consuming. Besides, the entire data acquisition system is usually pricey. In this research, a novel image processing-based displacement measurement procedure, which is more economical and sustainable, is developed to create an alternative hands-off and easy-to-implement displacement measurement method. First, the test videos recorded from a fixed position during the axial compression tests of CFS columns have been used to extract the test member's displacements automatically. The obtained displacement tracking results are then compared with the LVDT measurements recorded during testing to verify the accuracy of the developed methodology. The general results showed that video-based image processing is a promising method for displacement recording. However, the proposed method fails to capture the small displacement values recorded at the beginning of the axial compression tests as the image resolution is not sufficient. Nevertheless, the determined image-based displacement values match with the recorded displacement values as the displacement values increase.