Stochastic geometry-based performance analysis of IRS-aided mmwave networks
IRS-destekli milimetre dalga ağlarının stokastik geometri-tabanlı performans analizi
- Tez No: 759317
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kablosuz iletişim topluluğu, kullanılmayan bant genişlikleri için daha yüksek frekans bantları hedeflemektedir. Bununla birlikte, daha yüksek frekans, yüksek penetrasyon kayıpları gibi dezavantajları beraberinde getirir. Akıllı yansıtıcı yüzeyler (IRS'ler) kavramı, son zamanlarda kapsama alanı geliştirme dahil olmak üzere çeşitli kullanım durumları için popüler bir konu haline gelmiştir. Sinyalleri istenilen ve programlanan yönde yansıtarak kapsama alanı boşlukları ortadan kaldırılabilir. Literatürdeki önceki çalışmalarda farklı sistem ve kanal modelleri için IRS destekli ağların kapsama analizi yapılmıştır. Ne var ki, çalışmaların çoğu blokaj etkisine değinmemektedir ve değinenler de IRS'ler için pratik olmayan bir yol kaybı (PL) modeli olan toplam mesafeli PL modelini kullanmışlardır. IRS'nin birincil yararının, engellerin varlığında mmwave iletişimine yardımcı olacağı öngörülmektedir. Bu tezde, iki boyutlu blokajların (tipik olarak binalar), baz istasyonlarının (BS) ve IRS'lerin konumlarını modellemek için stokastik geometri (SG) tabanlı bir ağı ele alıyoruz. Ayrıca uzak-alan durumları için daha uygun olan PL modelini (çarpım-mesafesi PL modeli) ele alacağız. İlk olarak, en yakın mesafe dağılımları için bir gamma yaklaşımı önereceğiz ve endirekt bağlantının çarpım mesafesi dağılımı için de bir kapalı-form ifade türeteceğiz. LoS bağımlı ağ için kapsama alanı olasılığını inceleyeceğiz. Simülasyon sonuçlarında ise, önerilen analitik yaklaşımlarımızı simülasyonlarla karşılaştırdık. Ayrıca IRS destekli sistemlerin kapsama kazanımlarını da araştırdık. Sonuç olarak ise IRS'nin kullanılmasıyla birlikte kapsama alanı olasılığında \%45'e varan bir artış elde edilebileceğini gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Wireless communication society aims for higher frequency bands for the unused bandwidths. However higher frequency comes with its drawbacks such as the high penetration loss. The concept of intelligent reflecting surfaces (IRSs) has recently become a popular topic for various use cases including coverage enhancement. Through reflecting signals in the desired and programmed direction, coverage holes may be eliminated. In previous works, coverage analysis of IRS-aided networks was done for several different channel and system model assumptions. However, most of the works do not address the blockage effect, and those that address use an unpractical path loss (PL) model for the indirect link which is the sum-distance PL model. It is envisioned that the primary benefit of IRS would be to aid mmWave communication in the presence of blockages. In this thesis, we consider a stochastic geometry (SG)-based network to model the locations of two-dimensional blockages (typically buildings), base stations (BSs), and IRSs. We also consider the the product-distance PL model, which is a more suitable PL model for the far-field as opposed to the commonly used sum-distance model. First, we propose a gamma approximation for the nearest distance distributions and derive a closed-form expression for the distribution of the product-distance of the indirect link. We investigate the coverage probability for the line-of-sight (LoS) dependent network. In the numerical results, we compare our proposed analytical approximations with simulations. We also investigate the coverage gains of IRS-aided systems. We observed that up to a 45\% boost in the coverage probability can be obtained with the use of the IRS.