Balıkesir yöresi meşe ve kayın alanlarında yayılış gösteren Latridiidae (Coleoptera) familyasına bağlı türler üzerinde faunistik ve sistematik araştırmalar
Faunistic and systematic research on the species belonging to family Latridiidae (Coleoptera) in oak and beech areas of Balıkesir region
- Tez No: 759585
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİN VURAL VARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 598
Özet
Balıkesir'de meşe ve kayın alanlarında bulunan Latridiidae familyasına bağlı türlerin saptamak amacıyla pencere ve çukur tuzak kullanılarak yürütülen bu çalışma 2012-2014 yılında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda Balıkesir'den ilk kez bildirilen Latridiidae familyasına bağlı 22 tür saptanmıştır. Bu türlerden Cartodere nodifer (Westwood, 1839), Corticaria longicollis (Zetterstedt, 1838), Corticaria obscura C.N.F Brisout de Barneville, 1863, Corticarina minuta (Fabricius, 1792), Enicmus fungicola (C. G. Thomson, 1868) ve Enicmus testaceus (Stephens, 1830) olmak üzere altı tür Türkiye'den ilk defa kaydedilmiştir. İlk kez Türkiye'den lokalite kaydı verilen 13 tür ise Metophthalmus hungaricus Reitter, 1884, Enicmus transversus (Oliver, 1790), Enicmus brevicornis (Mannerheim, 1844), Latridius minutus (Linnaeus, 1767), Corticarina curta (Wollaston, 1854), Cortinicara gibbosa (Herbst, 1793), Melanophthalma rhenana Rücker & Johnson, 2007, Melanophthalma taurica (Mannerheim, 1844), Melanophthalma fuscipennis (Mannerheim, 1844), Corticaria serrata (Paykull, 1798), Corticaria elongata (Gyllenhal, 1827), Corticaria pubescens (Gyllenhal, 1827) ve Migneauxia crassiuscula (Aubé, 1850)'dır. Enicmus rugosus (Herbst, 1793) ve Melanophthalma distinguenda (Comolli, 1837) türleri Marmara Bölgesi için, Cartodere apfelbecki (Reitter, 1901) türü ise Balıkesir İli lokal faunası için yeni kayıttır. Saptanan Latridiidae familyasına bağlı 12 saproksilik türün dördü zorunlu saproksilik, sekizi fakültatif saproksilik türlerdir. Bu çalışmada, belirlenen tüm türlerin morfolojik ve varsa aedeagus betimlemeleri yapılarak tür ve tür üstü kategorileri için tanılama anahtarları hazırlanmıştır. Faunistik değerlendirmede türlerin belirlendiği lokalite, konukçu ve yakalandıkları yöntem karşılaştırılırken ekolojik değerlendirmede; rakım, ortalama sıcaklık, orantılı nem, yağış miktarı istekleri ile saptandıkları aylar tartışılmıştır. Faunistik ve ekolojik veriler, Bray- Curtis benzerlik ve Brillouin, Simpson ve Shannon çeşitlilik indeksleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Zoocoğrafik değerlendirmede ise türlerin Türkiye ve dünyadaki yayılışları ile sinonimleri verilerek yayılış haritaları hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which was carried out using window and pitfall traps, was conducted in 2012-2014 to identify the species connected to the Latridiidae family found in oak and beech areas in Balıkesir. As a result of the study, 22 species belonging to the Latridiidae family, which were reported for the first time from Balıkesir, were determined. Of these species, Cartodere nodifer (Westwood, 1839), Corticaria longicollis (Zetterstedt, 1838), Corticaria obscura C.N.F Brisout de Barneville, 1863, Corticarina minuta (Fabricius, 1792), Enicmus fungicola (C. G. Thomson, 1868) and Enicmus testaceus (Stephens, 1830) were recorded for the first time from Turkey. The 13 species whose locality was recorded for the first time from Turkey are Metophthalmus hungaricus Reitter, 1884, Enicmus transversus (Oliver, 1790), Enicmus brevicornis (Mannerheim, 1844), Latridius minutus (Linnaeus, 1767), Corticarina curta (Wollaston, 1854), Cortinicara gibbosa (Herbst, 1793), Melanophthalma rhenana Rücker &Johnson, 2007, Melanophthalma taurica (Mannerheim, 1844), Melanophthalma fuscipennis (Mannerheim, 1844), Corticaria serrata (Paykull, 1798), Corticaria elongata (Gyllenhal, 1827), Corticaria pubescens (Gyllenhal, 1827) and Migneauxia crassiuscula (Aubé, 1850). Enicmus rugosus (Herbst, 1793) and Melanophthalma distinguenda (Comolli, 1837) species are new records for the Marmara Region, while Cartodere apfelbecki (Reitter, 1901) species are new records for the local fauna of Balıkesir province. Four of the 12 saproxylic species belonging to the Latridiidae family identified were obligate saproxylic and eight were facultative saproxylic species. Identification keys for species and supraspecies categories were prepared by making morphological and if any, aedeagus descriptions of all species determined in this study. In the faunistic evaluation, the locality in which the species were determined, the host and the method they were caught were compared, while the altitude, average temperature, proportional humidity, precipitation amount requests and the months in which they were determined were discussed in the ecological evaluation. Faunistic and ecological data were compared using the Bray-Curtis similarity and Brillouin, Simpson and Shannon diversity indices. In the zoogeographic evaluation, distribution maps were prepared by giving the distribution of the species in Turkey and the World and their synonyms.