Rüzgar santrallerinde oluşan aşırı gerilimlerin transformatörler üzerindekietkileri
The effects of overvoltage on transformers in wind power plants
- Tez No: 759970
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde artan enerji ihtiyacı ve fosil yakıtların kullanımının yerine çevreyi kirletmeyen enerji kaynaklarına talebin artmasıyla birlikte rüzgâr enerjisinin kullanımı da artış göstermektedir. Türkiye'de 2012 yılında kurulu güç içerisinde rüzgâr enerjisinin payı %2,45 iken 2022 Mart ayı itibariyle %10,8 olmuştur. Dünya'da da benzer bir artış söz konusudur. Yakın gelecekte fosil kaynakların tükeneceği öngörülerek yenilenebilir enerji ve rüzgâr enerjisinin payı daha da artacağı tahmin edilmektedir. Kurulumu yapılan rüzgâr türbinlerinin güç kapasitesi ve türbin boyutları da gelişen teknoloji ve taleplerle birlikte artmaktadır. Rüzgâr enerjisi tahmin edilmesi zor ve rüzgâr hızının da sürekli olarak değişmesinden kaynaklı olarak güç sistemine etkileri ve rüzgâr türbinlerine çeşitli etkileri olmaktadır. Rüzgâr türbininde meydana gelen arızalar, güç sistemi içerisinde rüzgar türbinlerinin payı arttıkça şebekeyi olumsuz etkilemekte ve arıza durumunda devam edebilme yeteneği, harmonik etkileri, gerilim dalgalanmaları kontrol altına alınabilmelidir. Rüzgâr türbinlerinde çalışan transformatörler ise rüzgâr türbinlerinde gerçekleşen arızalardan en çok etkilenen ve elektrik üretiminde kesintiye sebep olan ana ekipmanlardan biridir. Transformatörler, rüzgâr türbinlerinde gerçekleşen aşırı gerilim ve gerilim düşümlerine uygun olarak tasarlanmadığı durumlarda arızalanabilmekte ve kullanım ömürleri azalabilmektedir. Bu çalışmada örnek bir rüzgâr santralinde gerçekleşen 3 faz-toprak kısa devre arızası, rüzgâr türbin barasına bağlı olan kesicinin açma-kapama yapmasıyla sebebiyle oluşan aşırı gerilim ve gerilim düşümlerinin rüzgâr türbini ve transformatöre etkileri incelenmiş ve transformatörlerin bu etkilerden etkilenmemesi için alınması gereken önlemler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the use of wind energy is increasing with the increasing energy need and the demand for energy sources that do not pollute the environment instead of the use of fossil fuels. While the share of wind energy in the installed power in Turkey was 2.45% in 2012, it became 10.8% as of March 2022. There is a similar increase in the world. Since fossil resources are predicted to be depleted in the near future, the share of renewable energy and wind energy is expected to increase further. With the developing technology and demands, the power capacity of the installed wind turbines is also increasing. Wind energy impacts to electrical grid due to the changing of wind speed. As the percentage of wind power in the electrical grid increases, faults increase and some effects such as harmonic effects and overvoltages may occur in the electrical grid. Wind turbine transformers are effecting due to the all these effects especially overvoltages. If transformers are not designed in accordance with the overvoltage that occur in wind turbines, they may fail and their transformer's aging may be shortened. In this thesis, the effects of overvoltage and voltage drops on the wind turbine and transformer due to a 3-phase-earth short-circuit fault in a sample wind power plant and the opening and closing of the circuit breaker connected to the wind turbine busbar were investigated and the precautions to be taken to prevent transformers from being affected by these effects are explained.