Tiroidektomi operasyonu planlanan hastalarda preoperatif insizyonun çizimi ile operasyon esnasında peroperatif ultrasonografi yardımıyla yapılan çizimin karşılaştırılması
Comparison of preoperative incision drawing and peroperative ultrasound drawing in patients planned for thyroidectomy operation
- Tez No: 760022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN TAŞDÖVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tiroidektomi genel cerrahi kliniklerinde sıkça uygulanan operasyonlar arasında yer almaktadır. Her operasyon gibi bu operasyonun da komplikasyonları bulunmaktadır. Operasyon sırasında maksimum eksplorasyon sağlanarak komplikasyonlar en aza indirgemeye çalışılmaktadır. Son zamanlarda tiroidektomi tekniğini geliştirmekle komplikasyonları aza indirgemeye çalışan çok sayıda çalışma vardır. Fakat insizyon boyutuyla ilgilenen çalışma yok denecek kadar azdır. Çoğu cerrah tarafından tiroidektomi insizyonu preoperatif belirlenmektedir. Hastalara operasyon esnasında pozisyon verildikten sonra bu insizyon yetersiz kalabilmektedir. Operasyon esnasında yeterli eksplorasyon sağlanamamaktadır. Bu insizyonun peroperatif ultrasonografi ile değerlendirilerek belirlenmesi ve preoperatif belirlenen insizyonla karşılaştırılması çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Çalışmamızda tiroid bezinin bening veya malign sebeplerinden dolayı tiroidektomi planlanan 40 hasta değerlendirildi. Operasyonu planlayan cerrah tarafından operasyon masasında oturtularak bu hastalarda preoperatif insizyon belirlendi. Bu insizyonun boyutu ve insizyon belirlenirken baz alınan anatomik noktalara olan uzaklığı prospektif verilerle kayıt altına alındı. Ardından peroperatif ultrasonografi yardımıyla operasyon planlanan tiroid bezi aynı cerrah tarafından değerlendirildi. Bu insizyonun boyutu ve insizyon belirlenirken baz alınan anatomik noktalara olan uzaklık prospektif verilerle kayıt altına alındı. Ayrıca bu hastaların yaşları, cinsiyetleri, boyları, kiloları, BMİ'leri, büyük olan nodüllerinin boyutları, patolojide tümör olup olmadığı, tümör var ise boyutu da prospektif olarak kayıt altına alındı. Bu veriler uygun testlerle istatistiksel olarak karşılaştırıldı. p değeri < 0,05 anlamlı kabul edildi. Yapılan testler sonucunda preoperatif insizyon boyutunun intraoperatif insizyon boyutundan daha büyük olduğu görüldü. Preoperatif insizyonun tiroid kartilaja uzaklığı, intraoperatif insizyonun tiroid kartilaja uzaklığından fazla olduğu görüldü. Yani intraoperatif dönemdeki insizyon daha v küçük olmaktadır, kozmetik açıdan daha kabul edilebilir sonuçlar elde edilmektedir. İntraoperatif insizyon tiroid kartilaja daha yakın olduğu için daha rahat bir eksplorasyon sağlamaktadır. İleride daha geniş serilerde daha fazla parametre kullanılarak çalışmalar yapılmasıyla daha kapsamlı ve güvenilir sonuçlar elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
Thyroidectomy is one of the most frequently performed operations in general surgery clinics. Like any operation, this operation has complications. Complications are tried to be minimized by providing maximum exploration during the operation. Recently, there are many studies trying to reduce complications by improving the thyroidectomy technique. However, there are very few studies dealing with incision size. Thyroidectomy incision is determined preoperatively by most surgeons. This incision may be insufficient after the patients are positioned during the operation. Adequate exploration cannot be provided during the operation. The aim of our study is to determine this incision by evaluating with peroperative ultrasonography and to compare it with the preoperatively determined incision. In our study, 40 patients who were planned for thyroidectomy due to benign or malignant causes of the thyroid gland were evaluated. The preoperative incision was determined in these patients by sitting on the operating table by the surgeon who planned the operation. The size of this incision and its distance to the anatomical points that were taken as the basis for determining the incision were recorded with prospective data. Then, the thyroid gland, which was planned to be operated with the help of preoperative ultrasonography, was evaluated by the same surgeon. The size of this incision and the distance to the anatomical points that were taken as the basis for determining the incision were recorded with prospective data. In addition, the ages, genders, heights, weights, BMI's, sizes of the large nodules, whether there was a tumor in the pathology, and if there was a tumor, the size of these patients were also recorded prospectively. These data were compared statistically with appropriate tests. p value < 0.05 was considered significant. As a result of the tests, it was seen that the preoperative incision size was larger than the intraoperative incision size. It was observed that the distance of the preoperative incision to the thyroid cartilage was greater than the distance of the intraoperative incision to the thyroid cartilage. In vii other words, the incision in the intraoperative period is smaller and more acceptable cosmetic results are obtained. Since the intraoperative incision is closer to the thyroid cartilage, it provides a more comfortable exploration. In the future, more comprehensive and reliable results will be obtained by using more parameters in larger series.