Kafatası ve omurga sütununun yaralanması sonucu meydana gelen travmalarda bilgisayarlı tomografi görüntüleme tekniği ile hasarlı yapıların morfolojik açıdan incelenmesi
Morphological investigation of damaged structures by computerized tomography imaging technique in trauma caused by injury to the skull and spine column
- Tez No: 760348
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kafatası ve omurga travmaları, ülkemiz de dahil olmak üzere dünya genelinde can ve mal kaybı ile bunların yanı sıra ekonomik açıdan da kayıplara sebebiyet veren ciddi problemlerdir. Çoğunlukla motorlu taşıt kazaları kaynaklı olmak üzere; bu durumu düşme, darp, ateşli silah yaralanmaları, kesici ve delici alet yaralanmaları, iş kazaları gibi nedenler izlemektedir. Çalışmamızda; kafatası ve omurga travmasına bağlı yaralanma ve ölümler incelendi. Travmaya bağlı meydana gelen kırıkların çeşitli derecelerde sekele sebebiyet verme durumu ve ölümle ilişkisi belirlenerek, adli tıp polikliniğinde kayıtlı hastaların raporlarındaki travma nedenleri, travma bölgesi, kırık tipi ve eşlik eden patolojiler tanımlanarak, bunların birbirleriyle olan ilişkisini analiz etmeyi amaçladık. 01.01.2017 – 31.12.2020 tarihleri arasında Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tıp Polikliniği veri tabanında kayıtlı kafatası ve omurga travmasına maruz kalmış 18 – 75 yaş arasındaki 24 kadın ve 81 erkek olmak üzere toplamda 105 hastanın dosyasını ve BT raporlarını incelemek amacı ile 384 numaralı etik kurul izni ve Çorum İl Sağlık Müdürlüğü' nden hasta bilgilerine erişim izni alındı. Olgularda; cinsiyet, travmanın meydana geliş mekanizması, yaralanma bölgesi, çoklu bölge yaralanmalarının varlığı ve birbirleri ile ilişkisi, travmaya eşlik eden patolojilerin varlığı değerlendirildi. Excel'de hazırlanan verilerin analizi IBM SPSS Statistics 22.0 istatistik programı ile gerçekleştirildi. Chi Square (ki kare) ve Fisher Exact testleri ile kategoriler arası analiz gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Skull and spine traumas are serious problems that cause loss of life and property as well as economic losses worldwide, including our country. Mostly caused by motor vehicle accidents; this situation is followed by reasons such as falling, beating, firearm injuries, sharp and penetrating tool injuries, and work accidents. In our study; Injuries and deaths connected to skull and spine trauma were investigated. We aimed to analyze the relationship of trauma-related fractures with various degrees of sequencing and death, by defining the causes of trauma, trauma site, fracture type and accompanying pathologies in the reports of patients registered in the forensic medicine outpatient clinic. In order to examine the files and CT reports of a total of 105 patients, 24 females and 81 males, the range ages of 18-75, who were exposed to skull and spine traumas, registered in the database of forensic medicine polyclinic of Hitit University Erol Olçok Training and Research Hospital between 01.01.2017-31.12.2020, the ethics committee permission numbered 384 and access to patient information were obtained from Çorum Local Health Authority. In cases; Gender, trauma mechanism, injury site, presence of multiple site injuries and their relationships with each other, and the presence of pathologies accompanying the trauma were evaluated. The analysis of the data prepared in Excel was carried out with the IBM SPSS Statistics 22.0 statistical program. Chi Square and Fisher Exact tests were used to analyze between categories.