COVID-19 pandemisinde PCR testi pozitif ve negatif olan tenisçilerin COVID-19 korkusu ve algılanan stres düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the COVID-19 fear and perceived stress levelsof tennis players with positive and negative PCR test during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 760722
  2. Yazar: FİKRET SEÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı; COVID-19 pandemisinde PCR testi pozitif ve negatif olan tenisçilerin COVID-19 korkusu ve algılanan stres düzeylerinin incelenmesidir. Bu araştırmada, pandemi dönemi olmasına rağmen tenis oynamaya devam eden Elazığ ilindeki PCR pozitif ve negatif olan tenisçilerin COVID-19 korku ve algılanan stres düzeyleri karşılaştırılmıştır. PCR test sonucu, cinsiyet, eğitim düzeyi, yaş ve tenis oynama süresi değişkenleri dikkate alınarak irdelenmiştir. Araştırmanın örneklemi ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olup 10-49 yaş aralığında olan PCR test durumu pozitif olan 34 katılımcı ve negatif olan 16 katılımcı grubundan oluşmaktadır. Araştırmada, anket tekniği kullanılmıştır. Veriler Kasım 2021–Ocak 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Katılımcıların stres algısı düzeyi“Algılanan Stres Ölçeği Uzun Form (ASÖ-14)”ile“COVID-19 Korkusu Ölçeği (FCV-19S)”ile ölçülmüştür. Verilerin normal dağılım göstermemesi sebebiyle cinsiyet, yaş grupları, eğitim düzeyi, tenis oynama süresine bağlı PCR test dağılımları çapraz tablolar ile gösterilmiştir. COVID-19 korkusu ve algılanan stres düzeylerinin cinsiyet ve PCR testi durumuna göre karşılaştırılması için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bu çalışmanın bulguları hem kadınlarda hem de erkeklerde tenis oynama süresindeki artışa bağlı PCR negatif olma ihtimalinin artığını ve PCR pozitif ve negatif olanlar arasında COVID-19 korkusu ve algılanan stres düzeylerinin farklılaşmadığını göstermiştir. Ayrıca eğitim düzeyi arttıkça algılanan stres ölçeği yetersiz öz yeterlik algısı azalmaktadır. Neticede yaş grupları arttıkça PCR negatif olma ihtimali artmaktadır. Diğer yandan hem erkeklerde hem de kadınlarda tenis oynama yılı ile PCR negatif olma ihtimali arasında pozitif bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to the examine the fear of COVID-19 and perceived stress levels of tennis players with positive and negative PCR tests during the COVID-19 pandemic.In this study, COVID-19 fear and perceived stress levels of tennis players with positive and negative PCR in Elazig province, who continue to play tennis despite the pandemic period, were compared. The PCR test result was analyzed by taking into account the variables of gender, education level, age and duration of tennis experience. The sample of this study was determined by the accessible sampling method including 34 participants with positive PCR test status and 16 participants who were over the age of 10-49 and 16 participants who were negative questionnaire technique was used in the research. Data were collected between November 2021 and January 2022.COVID-19 fear and perceived stress level of the participants were measured. Since the data did not show a normal distribution, PCR test distributions depending on gender, age groups, education level, tennis playing time were shown in crosstables.Mann Whitney U test was used to compare the fear of COVID-19 and perceived stress levels according to gender and PCR test status. The results of this study showed that the probability of being PCR negative increased due to the increase in the duration of playing tennis in both females and males and the fear of COVID-19 and perceived stress levels did not differ between PCR positive and negative ones.In addition, as the level of education increases, the perception of insufficient self-efficacy sub-dimension of the perceived stress scale decreases. In conclusion, the probability of being PCR negative increases as the age groups increase. On the other hand, there is a positive correlation between the years of playing tennis in both males and females and the probability of being PCR negative.