Türk ve Suriye hukukunda karşılaştırmalı olarak tıbbi müdahaleden doğan hukuki sorumluluk
Legal liability arising from medical intervention as comparison in Turkish and Syrian law
  1. Tez No: 760920
  2. Yazar: KHALED ALABDO ALEKIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞEN AYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Tıbbî müdahâle konusu, insan haklarıyla yakından ilgili olduğu için geniş bir ya-sal ilgi görmektedir. Hasta ile hekim arasındaki ilişki insani ve hukukî bir ilişki oldu-ğundan, hekim kanunen izin verilen durumlarda, hastanın rızasını almak şartıyla doğ-ru tıbbî verileri uygulması gerekir.Türk ve Suriye kanun koyucusu tarafından, tıbbî müdahâleye ilişkin hükümler ayrıca düzenlenmemiş ve genel hukuki sorumluluk ku-rallarına bırakılmıştır. Türk hukuku ve Suriye hukuku arasında, hasta ile bağımsız he-kim veya hasta ile özel hastane arasındaki hukuki ilişkiye uygulanması gereken yasal hükümlerde farklılık bulunmaktadır. Türk hukukunda doktrin görüşleri ve yargı karar-ları, vekâlet hükümlerinin hekimlik sözleşmeye uygulanmasını tercih ederken, Suriye doktrin görüşleri eser veya hizmet hükümlerinin uygulanmasını tercih eder. Ancak Suriye yargısı, hasta ile bağımsız hekim arasındaki ilişkiye sözleşme hükümlerinin uygulaması kabul etmeyerek, haksız fiil hükümlerini uygulamaktadır. Türk ve Suriye mevzuatının farklı hukukî kaynakları ve birçok hukuk okuluna dayanmaları, yeni bir hukuk düşüncesinin ortaya çıkarına katkıda bulunmaktadır. Bu yakışmada, tıbbî mü-dahâle kavramının ve bundan doğan ilişkilerin hasta, bağımsız hekim, hastane ve özel hastane açısından hukukî niteliğinin tanımlanmasını ve tazminat ile ilgili hususlarele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of medical intervention receives wide legal attention as it is closely related to human rights. Since the relationship between the patient and the physician is a humane and legal relationship, the physician must apply the correct medical data, provided that the patient's consent is obtained, in cases permitted by law.Provisions regarding medical intervention were not regulated separately by the Turkish and Sy-rian legislators and were left to the general legal liability rules. the legal relationship between the patient and the independent physician or the patient and the private hospital between Turkish law and Syrian law. In Turkish law, doctrinal views and judicial decisions prefer the application of the provisions of the power of agency to the medical contract, while the Syrian doctrinal views prefer the application of the provisions of the work or service. However, the Syrian judiciary does not accept the application of the provisions of the contract to the relationship between the patient and the independent physician, and applies the provisions of tort. The different legal sources of Turkish and Syrian legislation and their reliance on many law schools cont-ribute to the emergence of a new legal thought. In this essay, the definition of the legal nature of the concept of medical intervention and the relations arising from it in terms of patients, independent physicians, hospitals and private hospitals, and the issues related to compensation will be discussed.