Çift ters sarkaç dinamik modellemesi ve kontrolü
Double inverted pendulum dynamic modeling and control
  1. Tez No: 760995
  2. Yazar: MÜRVET ŞEYMA GÖREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechatronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ters sarkaçlar lineer olmayan, kararsız sistemlerdir ve kontrol teorisinin klasik çalışma alanıdır. Ters sarkaç, kütle merkezi dönme noktasının üzerinde olan kararsız ve ek yardım olmadan düşen bir sarkaçtır. Ters konumda olan bu sarkaçlar dirseğin açısını kontrol sistemi ile izlenir ve dengede tutmak için kontrol sistemiyle birlikte yatay kuvvet uygulanmaktadır. Bu tez çalışmasında araç üzeri ters sarkaç sisteminin matematiksel modelleme teorisi literatürde çıkarılmıştır. Multibody Dynamics'te sanal modelleme işlemi yapılmıştır. Daha sonra bu modellemesi yapılan araca 3 ayrı kontrolcü Matlab-Simulink'te eklenmiştir; bunlar LQRve Bulanık-LQR. Bu kontrolcülerin performans karşılaştırmaları görsel grafiklerle yapılmıştır. Yapılan bu karşılaştırmalara göre Bulanık-LQR kontrolcünün bu tez kapsamında kullanılan diğer kontrolcülere göre daha kullanılabilir olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Inverted pendulums are non-linear, unstable systems and are the classical study area of control theory. An inverted pendulum is an unstable pendulum with its center of mass above its pivot point and falling without additional assistance. These pendulums, which are in the opposite position, are monitored by the control system of the angle of the pendulum and horizontal force is applied with the control system to keep it in balance. In this thesis, the mathematical modeling theory of the onboard inverted pendulum system has been published in the literature. Virtual modeling was performed in Multibody Dynamics. Later, 3 different controllers were added to this modeled vehicle in Matlab-Simulink; these are LQR and Fuzzy-LQR. Performance comparisons of these controllers were made with visual graphics. According to these comparisons, it has been determined that the Fuzzy-LQR controller is more usable than the other controllers used in this thesis.