Histeroskopi ve histoloji ile endometrial polip tanısı konulan hastaların patoloji preparatlarında boyama yapılarak endometrial polip ile endometrit arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between endometrial polyp and endometrit by performing staining in the pathology preparations of patients diagnosed by historoscopy and histology
- Tez No: 761159
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA DEMİRCAN SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Endometrial polipler sıklıkla karşılaşılmakta olan jinekolojik problemler arasında yer almaktadır. Premenoponozla beraber erken postmenopoz dönem kanamalarının sıklıkla karşılaşıldığı nedenlerden biri olduğu belirtilmektedir. Genellikle üreme döneminde görülmektedirler. Endometrial polipler uterin kanamaları dışında daha farklı problemlere de sebebiyet vermektedirler. Menometroraji ve infertilitenin yanı sıra malign ve premalign dejenerasyon riski de bulunmaktadır. Endometrit ise mikroorganizmaları sebebi ile bağışıklık sisteminin endometriumda oluşturmuş olduğu enflamasyona karşı bir yanıt olarak ortaya çıkmaktadırlar. Çoğu zaman aseptomatik seyretmesi sebebi ile hem jinekologlar hem de patologlarca üzerinde durulmuş olan konular arasında yer almamaktadır. Hasta bireyler genel olarak kliniklere anormal uterin kanaması sonucunda başvurmaktadırlar. Son yıllarda yapılmış olan bir araştırma sonucunda plazma hücrelerinin kendilerine özgü yüzey antijenleri arasından CD138 proteini ve CD38 proteini saptayabilen IHC boyamalarının ön plana çıkartıldığı belirtilmektedir. 2017-2022 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine yukarıda belirtilen şikayetlerle başvurmuş olan, yapılan ultrasonografi ile endometrial polip ön tanısı almış hastalar geriye dönük kaydedildi. Bu hastalardan da histeroskopik biyopsi alınmış ve patoloji sonucu da endometrial polip olarak raporlanmış olanların patoloji preparatları geriye dönük incelendi. Çalışmamızın sonucunda kontrol grubu için, küretaj ya da histeroskopi ile alınmış olan endometriyal örneklenmesinin patoloji neticesi normal olarak raporlanmış olan hastaların da preperatları retrospektif olarak incelenmiştir. Söz konusu olan iki hasta grubunda CD138 ekspresyonuna bakılarak kronik endometrit izlenme oranları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Endometrial polyps are among the most frequently encountered gynecological problems. It is stated that early postmenopausal bleeding is one of the reasons frequently encountered together with premenponosis. They are usually seen during the breeding period. Endometrial polyps cause different problems besides uterine bleeding. There is a risk of malignant and premalignant degeneration as well as menometrorrhagia and menorrhagia. Endometritis, on the other hand, occurs as a response to the inflammatory that the immune system has created in the endometrium due to its microorganisms. Due to its asymptomatic course most of the time, it is not among the subjects that have been emphasized by both gynecologists and pathologists. Sick individuals generally apply to clinics as a result of abnormal uterine bleeding. As a result of a study conducted in recent years, it is stated that IHC staining, which can detect CD138 protein and CD38 protein among the surface antigens unique to plasma cells, has been highlighted. The patients who applied to Aydın ADU Practice and Research Hospital Gynecology and Obstetrics clinic between Dec. 2017 and Dec. 2022 with the complaintsmentioned above and who were diagnosed with endometrial polyp by ultrasonography were recorded retrospectively. The pathology preparations of those who received hysteroscopic biopsy and were reported as endometrial polyp as a result of pathology were retrospevtively examined. As a result of our study, for the control group, the preparations of the patients whose pathology results of the endometrial sampling taken by curettage or hysteroscopy were reported as normal were examined retrospectively, and the rates of chronic endometritis were compared by looking at CD138 expression in the two patient groups. As a result of the chi-sqare test which was conducted to determine.