Kesme donatısız polipropilen ve çelik lifli betonarme kirişlerin eğilme ve kesme kuvveti altında davranışlarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the behavior of polypropylene and steel fiber reinforced concrete beams without stirrups under bending and shear forces
- Tez No: 761334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada kiriş orta bölgesinde etriye bulunmayan, çelik lif ve polipropilen lif içeren betonarme kirişlerinin mekanik davranışları deneysel bir şekilde incelenmiştir. Yapılan bu deneysel çalışmada 3 adet çelik lif içeren, 3 adet polipropilen lif içeren ve 1 adet lif içermeyen olmak üzere 7 adet betonarme kiriş üretilmiştir. Kirişler eğilme testinde test edilmiş, deneyler sonucunda lif kullanımının kirişlerin süneklik, kesme dayanımı gibi mekanik davranışlarının olumlu bir şekilde arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca çelik veya polipropilen lif kullanımı çatlak oluşumunu önemli ölçüde geciktirdiği, betona süneklik kazandırmada aralarında önemli bir fark olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical behavior of reinforced concrete beams containing steel fiber and polypropylene fiber without stirrups in the middle of the beam was investigated experimentally. In this experimental study, 7 reinforced concrete beams were produced, including 3 steel fiber, 3 polypropylene fiber and 1 no fiber. While producing the samples within the scope of the study. The beams were tested in the bending test, and as a result of the experiments, it was observed that the mechanical behavior of the beams such as ductility and shear strength increased positively with the use of fiber. In addition, it has been observed that the use of steel or polypropylene fiber significantly delays crack formation, and there is no significant difference between them in imparting ductility to concrete.