Gestasyonel diyabetli hastaların ve sağlıklı gebelerin periodontal mikrobiyolojik profilleri
Gestasyonel diyabetli hastalarin ve sağlikli gebelerin periodontal mikrobiyolojik profilleri
- Tez No: 761513
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ BAŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmamızın amacı; Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM) tanısı almış bireyler ve sağlıklı gebelerde; periodontal klinik parametreler ve subgingival plak örneklerinde dört periodontopatojeni (Porphyromonas gingivalis, Prevotella intermedia, Tannerella forsythia, ve Treponema denticola) değerlendirerek; GDM ile periodontal enflamasyon ve subgingival mikrobiyata arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yüzbir (101) GDM'li birey çalışma grubuna ve 98 sağlıklı gebe kontrol grubuna dahil edilmiştir. Medikal ve dental anamnez alınmış, periodontal klinik ölçümleri kaydedilmiş, subgingival plak örneği toplanmış ve kantitatif polimeraz zincir reaksiyon (qPCR) analizi yapılmıştır. GDM grubunun periodontal klinik parametreleri ve periodontal yüzey alan enflamasyon (PİSA) değerleri kontrol grubundan yüksek bulunmuştur. Periodontitis tanılı birey sayısı çalışma grubunda kontrol grubundan daha fazla bulunmuştur. Subgingival plaktaki P.gingivalis sayısı iki grupta istatistiksel olarak anlamlı fark yaratmayacak seviyelerde benzer çıkmıştır. PİSA değeri arttıkça ve periodontitis teşhisi kötüleştikçe P.gingivalis sayısının arttığı tespit edilmiştir. P.intermedia gebelik haftası ilerledikçe daha fazla tespit edilmiş, sayı olarak kontrol grubunda çalışma grubundan daha fazla bulunmuştur. T.forsythia sayısı arttıkça GDM riskinin 1,208 kat arttığı bulunmuştur. T.fosythia sayısı hem PİSA değerinin artması hem periodontal teşhisin kötüleşmesi hem de bireyin GDM olması ile ilişkili bulunmuştur. T.denticola sınırlı gebede tespit edilmekle birlikte, GDM olmayan grupta GDM grubuna göre daha yüksek sayıda bulunmuştur. T.denticola'nın Gİ ve PİSA ile ilişkili olması bu patojenin periodontitisin aktif süreci ile ilgili olduğunu gösterirken; GDM ile ilişkisi belirlenmemiştir. Gebelikte değişen periodontal enflamasyon ve hormonal duruma GDM'nin eşlik etmesi subgingival florada periodontopatojen sayılarında farklılığa neden olmuştur. Özellikle T.forsythia'nın GDM ve periodontal enflamasyon arasındaki ilişkide rol oynayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the association between gestational diabetes mellitus (GDM) and periodontal inflammation by means of periodontal pathogens [Porphyromonas gingivalis (P.g), Prevotella intermedia (P.i), Tannerella forsythia (T.f), and Treponema denticola (T.d)] and clinical periodontal parameters. 101 GDM (study group) and 98 non-GDM (control group) were included in the study. Clinical periodontal parameters were recorded, subgingival plaque samples were collected and analyzed by using qualitative polymerase chain reaction (qPCR). Clinical periodontal parameters and periodontal inflamation surface area (PISA) values were higher in GDM group. GDM participants who diagnosed with periodontitis was found to be more than non-GDM group. The number of P.gingivalis was similar in the two groups. The number of P.gingivalis increased as the PISA value increased. P.intermedia increased as the week of gestation increased. P.intermedia was found to be higher in non-GDM. The risk of GDM increased 1,208 times as the number of T.forsythia increased. T.fosythia was found to be associated with increased PISA value, periodontal diagnosis, and GDM. T.denticola was found in higher in non-GDM group. Even though it was detected in a limited group of participants, the correlation of T.denticola with GI and PISA indicates that this pathogen is related to the periodontal disease activity; not with GDM. The fluctuation of hormones and comprimised periodontal status during pregnancy accompanied by GDM resulted with a difference of the periodontopathogen numbers in the subgingival flora. It was concluded that especially T.forsythia may play a role in the association between GDM and periodontal inflammation.