Social representations of food and healthy eating during COVID-19 pandemic
COVİD-19 pandemisi döneminde yemek ve sağlıklı beslenmenin sosyal temsilleri
- Tez No: 762118
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
COVİD-19 pandemisi günlük yeme alışkanlıklarını değiştirdi. Bu tez pandemi bağlamında yemek ve sağlıklı beslenmeyle ilgili tutum, anlam ve inançları ve bunların sağlıklı beslenme davranışı ile ilişkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu tez, bir nitel ve bir nicel çalışmadan oluşan karma metodoloji yaklaşımı kullanır. Çalışma 1, Covid-19 pandemisi döneminde yemek ve sağlıklı beslenmenin sosyal temsillerinin içeriklerini ve tematik yapısını belirlemeyi amaçlamaktadır. 26 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nitel analiz on bir tema belirledi:“Yemek benim için zevktir”,“Yemek öncelikle ihtiyaçtır”,“Sosyal düzende yemek”,“Geleneksel yemek kültürü”,“Yemek tercihlerinin gelişimi”,“Sağlıklı beslenme”,“Sağlıksız beslenme”,“Yemek insan biyolojisinin merkezinde yer alır”,“Doğal yemek sağlıklıdır”,“Pandemi koşullarına bağlı beslenme değişiklikleri”,“Covid-19'dan korunmak için beslenme değişiklikleri”. Çalışma 2, pandemi döneminde sağlıklı beslenme davranışının yordayıcılarını belirlemek için planlı davranış teorisini uygular. Veriler, Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılarak analiz edildi. Uyum indeksleri yakın uyum gösterdi, yani planlı davranış teorisi modeli, pandemi bağlamında sağlıklı beslenme davranışını iyi açıkladı. Öznel normdan niyete giden yol dışında, gizil değişkenler arasındaki tüm varsayımsal ilişkiler anlamlıydı. Algılanan davranışsal kontrol ve kontrol inançları, pandemi döneminde sağlıklı beslenme davranışı ile anlamlı bir biçimde ilişkiliydi. Bireyler sağlıklı beslenme kabiliyetlerine inandıkları ve sağlıklı beslenmeyi kolaylaştıran iç veya dış kaynaklara sahip oldukları ölçüde, pandemi bağlamında sağlıklı beslenme olasılıkları o kadar çok olacaktır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has changed daily eating habits. This dissertation aims to investigate attitudes, meanings, and beliefs related to food and healthy eating and their relationship with healthy eating behavior in the pandemic context. This dissertation uses a mixed methodology approach consisting of a qualitative and quantitative study. Study 1 aims to identify the contents and thematic structure of social representations of food and healthy eating during the Covid-19 pandemic. Semi-structured interviews were conducted with 26 participants. The qualitative analysis identified eleven themes:“Eating is a pleasure for me”,“Food is primarily a necessity”,“Food in the social order”,“Traditional food culture”,“Development of food preferences”,“Healthy eating”,“Unhealthy eating”,“Food is central to human biology”,“Natural food is healthy”,“Changes in diet due to pandemic Conditions”,“Changes in diet to protect against Covid-19”. Study 2 applies the theory of planned behavior to identify predictors of healthy eating behavior during the pandemic. Data were analyzed using Structural Equation Modeling. Fit indices showed close fit, namely theory of planned behavior model well explained healthy eating behavior in the pandemic context. All hypothesized relationships between latent variables except the path from the subjective norm to intention were significant. Perceived behavioral control and control beliefs were significantly associated with healthy eating behavior during the pandemic. As much as individuals believe in their capability to eat healthily and have internal or external resources that facilitate healthy eating, they will be more likely to eat healthy in the pandemic context.