Logic as an integral aspect of philosophy proper: A case study of Thomas Hobbes
Felsefenin tamamlayıcı bir parçası olarak mantık: Thomas Hobbes üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 762140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET BAĞÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez takip eden konuları ele almaktadır. 1) Mantık ve felsefe arasındaki ilişki nedir? 2) Mantık ve felsefe birbirini nasıl etkiler? İki soruyu da yanıtlamak adına Thomas Hobbes, metodolojik ve tarihsel biçimde vaka çalışması olarak alınmıştır. İlk soru konusunda, mantık ve felsefe arasındaki ilişki meselesi, mantığın felsefeye bir organon olduğunu söyleyen Aristoteles'ten beri ele alınmıştır. Mantık, felsefeden bağımsız bir varlığa sahip değildir. İkinci soru için ise, eğer organonsa, mantık felsefe için uygulanabilir ve geçerli akıl yürütme formları sunuyor olmalıdır. Sonuç olarak da mantıkta ilerleme fikri hakkında sorular doğmaktadır; örneğin, mantıkta ilerleme varsa, bunun doğası nedir ve biz bu ilerlemeyi nasıl yakalayabiliriz? Hobbes'un felsefi sistemi bir bütün olarak bu sorular için zengin bir temeldir. Çünkü, mantığın felsefeyle aynı olduğunu söylüyor ve bütün bir felsefi sistem sunuyor, bu sayede biz de mantık ve felsefe arasındaki ilişkiyi görüyoruz ve felsefedeki ilerlemeye bakarak, mantıksal ilerlemeyi nasıl yakalayabileceğimizi anlıyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses itself to the following questions: 1) What is the relationship between logic and philosophy? 2) How do logic and philosophy affect each other? To find the answers to both questions, it offers a methodological-cum-historical case study of Thomas Hobbes. Concerning the first question, the relationship between logic and philosophy has been discussed since Aristotle, for whom the former is an organon to the latter. Logic does not have an existence independent of philosophy. As for the second question, if it is an organon, then logic offers philosophy viable and valid forms of reasoning. As a result, other questions appear about the idea of progress in logic; for example, if there is progress in logic, what is its nature and how can we capture it? Hobbes's philosophical system as a whole is a rich ground to study these questions. He defines logic as identical with philosophy and presents a philosophical system so we can see their relationship and understand how we can capture logical progress by looking at the progress in philosophy.