Mekanizasyona uygun farklı ekim yöntemlerinin soyanın (Glycine max) verimine etkisi
The effect of different sowing methods suitable for mechanization on yield of soybean (Glycine max)
- Tez No: 762678
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN BOYDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma Mekanizasyon sorunu olmayan farklı ekim sıklığı uygulamalarının soya (Glycine max) verimine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Deneme, Bingöl ilinde 2020 yılı ilkbahar yetişme sezonunda Gapsoy16 çeşidi kullanılarak Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü araştırma alanında 3 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre yürütülmüştür. Denemede, mekanizasyonda sorun oluşturmayacak standarttan farklı bitki sıklıkları şeklinde düşünülerek, standart 70 cm ve 60 cm sıra aralıkları ekimlerinin sıra araları bir boş bir dolu olacak şekilde oluşturulmuştur. Bunun için 70 cm sıra arasına 3 sıra (70x3) (62,500 bitki/da), 2 sıra (70x2) (53,571 bitki/da), 1 sıra (70x1) (44,643 bitki/da) ve sabit 70 cm (35,714 bitki/da), ayrıca 60 cm sıra arasına 1 sıra (60x1) (52,083 bitki/da) ve sabit 60 cm (41,667 bitki/da) sıra aralığında uygulamalar yapılmıştır. Deneme sonucunda elde edilen değerlerde; bitki boyunun 46,07 cm (60) ile 51 cm (60x1) arasında, ilk meyve yüksekliğinin 16,13 cm (60) ile 24,43 cm (70x1) arasında, dal sayısının 1,70 adet (70x2) ile 3,16 adet (70x1) arasında, bin tane ağırlığının 15,306 gram (70) ile 16,893 gram (70x1) arasında, boğum sayısının 13,26 adet (70x2) ile 15,60 adet (70x1) arasında, bakla sayısının 12,26 (70x2) adet ile 21,40 adet (70x1) arasında, bitki başına verimin 4,74 gram (70x2) ile 8,86 gram (70x1) arasında, baklada tohum sayısının 2,283 adet (60x1) ile 2,583 adet (60) arasında, dekara verimin 130,23 kg (70) ile 152,1 kg (60x1) arasında, hasat indeksinin 35,03 kg (70) ile 42,7 kg (70x1)arasında ve yağ oranının 17,198 (60x1) ile 20,899 (70x3) arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, which was conducted to examine the effect of different plant density applicaations without mechanization problems on soybean (glycine max) yield. The experiment was carried out in Bingöl province, in the spring growing season of 2020, using the Gapsoy16 variety, in the research area of Bingöl University Faculty of Agriculture, Field Crops Department, with 3 replications, according to the Randomized Blocks Trial Design. In the experiment, the standard 70 cm and 60 cm row spacings were created in such a way that the row spacing of the plantings was one empty and one full, by considering the plant density as different from the standard that would not cause any problems in mechanization. For this, applications were made among 70 cm rows, 3 rows (70x3) (62.500 plant/decare), 2 rows (70x2) (53.571 plant/decare), 1 row (70x1) (44.643 plant/decare) and stable 70 cm (35.714 plant/decare), and 1 row (60x1) (52.083 plant/decare) and stable 60 cm(41.667 plant/decare) row spacing among 60 cm rows. In the values obtained as a result of the experiment plant height between 46.07 cm (60) and 51 cm (60x1), first fruit height between 16.13 cm (60) and 24.43 cm (70x1), number of branches between 1.70 (70x2) and 3.16 (70x1), 1000-grain weight between 15.306 grams (70) and 16.893 grams (70x1), the number of nodes between 13.26 (70x2) and 15.60 (70x1), the number of pods 12.26 (70x2) The yield per plant is between 4.74 grams (70x2) and 8.86 grams (70x1), the number of seeds per pod is between 2.283 (60x1) and 2.583 (60), the yield per decare is 130, It was determined that the harvest index varied between 23 kg (70) and 152.1 kg (60x1), the harvest index varied between 35.03 kg (70) and 42.7 kg (70x1), and the oil ratio varied between 17.198 (60x1) and 20.899 (70x3) shown has been determined.