Integrated vulnerability assessment platform (IVAP)
Entegre hasar görebilirlik değerlendirme platformu (EHGDP)
- Tez No: 762688
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN, PROF. DR. MURAT ALTUĞ ERBERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Entegre Hasar Görebilirlik Değerlendirme Platformu (EHGDP), bir bölgenin hasar görebilirliğinin ayrıntılı değerlendirmelerini üretmek için geliştirilmiş yeni bir platformdur. Platform, üç ana işlevi olan bir hasar görebilirlik değerlendirme sistemine sahiptir; ilki ilgilenilen bölge için yer hareketi kayıtlarının oluşturulmasıdır. Yer hareketi kayıtları, stokastik sonlu fay simülasyon yöntemine dayalı olarak üretilir. İkinci işlev, ilgilenilen bölgedeki yapıların modellenmesi ve analizidir. Bu fonksiyonun girdileri, bölgenin tüm yapılarının yapısal parametrelerini ve yer hareketi kayıtlarını içeren bir veri tabanıdır. Her yapı, statik doğrusal olmayan itme analizi uygulanarak ve ATC-40 prosedürleri izlenerek eşdeğer bir tek serbestlik dereceli modele (ETSD) dönüştürülür. Dönüşüm sürecini takiben, zaman tanım alanında doğrusal olmayan dinamik analiz kullanılarak yapısal tepkiler hesaplanır. Analizde kullanılan histeretik model, çevrimiçi daralma etkisi gösteren modeldir ve bu model yapiya ait kapasite ve rijitlik azalım modlarını barındırır. Bu azalım modları, bir deprem sırasında meydana gelen hasar hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi verir. Üçüncü işlev, bir hasar görebilirlik durum raporunun oluşturulmasıdır. Hasar görebilirlik durum raporu, bölgede meydana gelen hasarlar ve bu hasarların sayısal olarak miktarları hakkında ayrıntıları içerir, ayrıca sonrasında 3 boyutlu görselleştirmeyi sunar. EHGDP 'nin kaynak kodları doğrulandıktan sonra, Erzincan şehrinin hasar görebilirlik durumunu EHGDP kullanarak değerlendirmek ve platform yeteneklerini vurgulamak için bir test çalıştırması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Integrated Vulnerability Assessment Platform (IVAP) is a new platform developed to produce detailed assessments of the seismic vulnerability of a region. The platform has a vulnerability assessment methodology that has three main parts; the first one is the generation of ground motion records for the region of interest. The ground motion records are generated based on the stochastic finite-fault simulation method The second part is the modeling and analyzing of the structures in the region of interest. The inputs are a database containing all the structural parameters of the building population in the region and the ground motion records. Each structure is transformed into an equivalent single degree of freedom representation (ESDOF) by applying the static nonlinear pushover analysis and following ATC-40 Procedures. Following the transformation process, structural responses are calculated by using dynamic nonlinear time history analysis. The hysteretic model used in the analysis is the pinching model combined with all types of strength and stiffness deterioration modes under the cyclic loading. These deterioration modes give more details about the damage sustained during an earthquake. The third part is the generation of a vulnerability state report. The vulnerability state report contains details about the damage distribution sustained in the region and for the quantification of that damage distribution, it also contains 3D visualization of the aftermath. After verifying the source codes of the IVAP platform, a test run is performed to assess the vulnerability state of Erzincan city using the IVAP to highlight the platform capabilities.