Kant'ın ölümsüz ruh varsayımının saf iyiye ulaştıramama problemi
The problem of Kant's assumption of an immortal soul not achieving a pure good
  1. Tez No: 762734
  2. Yazar: MERİH ÜSTÜNOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÇETİNKIRAN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kant için eylemlerimizin ahlâklı olmasında temel koşullardan birisi, bir nedene bağlı bulunmamaktır. Ahlâki eylemlerimiz, koşulsuz bir buyruk olduğu sürece tam olarak ahlâki bir eylem olarak kabul görür. Aklımız ile bu ahlâk yasalarını ortaya koyabiliriz. Bu yasalara uymak ve aynı zamanda ortaya koyabilmek için özgürlük gereklidir. Özgürlük ahlâk için gerekli bir varsayım ve aynı zamanda da bir zorunluluktur. Ruhun ölümsüzlüğü ve Tanrı varsayımları ise her ne kadar gerekli varsayımlar gözüküyor olsalar da saf olarak ahlâklı bir insanın olmasına imkân tanımaz. Bu iki varsayım kendi içerisinde insanlara ahlâklı olmak için bazı nedenler doğurmaktadır. Tanrı varsayımı ve ruhun ölümsüzlüğü varsayımının ayrıldığı esas nokta ise bulunmalarının ahlâk için eksiklik doğurup doğurmamasıdır. Tanrı varsayımı dini olarak temellendirilmediğinde bir sorun yaratmasa da ruhun ölümsüz olduğu varsayımı ahlâki eylem için çelişkileri beraberinde getirmektedir.
Özet (Çeviri)
For Kant, one of the basic conditions for our actions to be moral is not to be tied to a cause. Our moral actions are considered fully moral actions as long as they are unconditional imperative. We can reveal these moral laws with our minds. Freedom is necessary to obey and manifest these laws at the same time. Freedom is a necessary presumption of morality and a necessity. the immortality of the soul and the hypothesis of God, although they appear to be necessary assumptions, do not allow a purely moral person to exist. These two assumptions in themselves give a rise to some reasons for people to be moral. The main point where the assumption of god and the assumption of the immortality of the soul differ are whether their presence causes deficiencies in morality or not. Although the assumption that the soul is immortal doesn't create a problem when the god doesn't justify the assumption religiously, the assumption that the soul is immortal brings along contradictions for moral action.