Çok katlı bir yapıda yapı-kazık-zemin etkileşiminin incelenmesi
Investigation of structure-pile-soil interaction in a multi storey structure
- Tez No: 762796
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER SEZER, DR. ŞAHİN ÇAĞLAR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Son yıllarda nüfusun hızla artması; bina sayısındaki artışa ve bina inşa edilecek elverişli alanlarda azalmaya neden olmaktadır. Artan arsa bedelleri ve bina inşa edilecek alanların azalması, elverişsiz zemin koşullarında çok katlı yapıların inşa edilmesine yol açmaktadır. Zayıf zeminlerde tasarlanan çok katlı yapıların davranışının çözümlenmesi ve yapı-kazık-zemin etkileşiminin incelenmesi güncel ve karmaşık bir problem olmaktadır. Zayıf zemin koşullarında inşa edilen çok katlı yapılarda kazıklı temel sistemi uygulanmaktadır. Çok katlı yapıların inşa edildiği zayıf ve sağlam zeminlerin bir arada olduğu alanlarda kazıkların, statik yükler yanında dinamik yük koşullarının da dikkate alınarak tasarlanması gerekmektedir. Yapı-kazık-zemin etkileşimi, sismik yükleri dikkate alarak dinamik yükler altında tasarım yapılmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada; zayıf zemin tabakaları üzerine inşa edilecek çok katlı bir yapının yapı-kazık-zemin-etkileşimi incelenerek kazıklı temel tasarımı yapılmıştır. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018 (TBDY-2018) Ek.16.C'de Alt Sistem Yaklaşımı içinde yer alan Yöntem II ve Yöntem III kullanılarak her iki yönteme göre tasarım yapılmıştır. Yapı İzmir'de mühendislik özellikleri zayıf bir zemin üzerinde tasarlanmıştır. Tasarlanan çok katlı yapının analizi için, PEER NGA Veri Tabanından zemin profiline uygun gerçek deprem kayıtları seçilmiştir. Tasarım ve deprem kayıtları zaman-tanım alanında ölçeklenmiştir. Derin temel tasarımı iki yöntem kullanılarak yapılmış ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rapid increase in population has caused an increase in number of buildings and a decrease of the suitable areas for built environment. Increased land prices and decreased suitable areas for built environment caused preference of multi-storey buildings overlying weak soil profiles. Solution to behavior of multi-storey buildings in weak soils and the analysis of structure-pile-soil interaction problem is therefore a current and complicated problem. Pile foundation systems is used for supporting multi-story structures in weak soils. Deep foundation systems underlying structures constructed over varying soil profiles -i.e. weak and strong profiles- should be designed considering static as well as dynamic loading conditions. Structure-pile-soil interaction necessitates design under dynamic loading considering seismic action. In this study, the pile foundation design of a multi storey building constructed on a weak soil profile was made considering the structure-pile-soil interaction. The system was designed in accordance with Methods II and III, which are subsystem approaches in Turkish Building Earthquake Code (TBDY-2018 Annex.16.C). The building was designed on a weak soil profile in İzmir. Real earthquake records from PEER NGA Database suitable for the soil profile in hand were selected. A time history-based design was adopted for scaling earthquake records and design. A comparative analysis of the design of deep foundation system by two methods were made, along with a discussion of the results obtained.