Türk seçmenlerin oy verme davranışındaki değişimi: Ekonomik oy verme modelinden milliyetçi-muhafâzakar popülizme (1983-2018)
Change in the voting behavior of Turkish votes: From the economic voting model to nationalist-conservative populism (1983-2018)
  1. Tez No: 763034
  2. Yazar: HALİL YARAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM KARAKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Demokrasinin hâkim olduğu ülkelerde, yapılan seçimlerin rolü, siyaset bilimi ve tarihsel açıdan önem teşkil etmektedir. Bu çalışmada, dünya ve Türkiye üzerinde hâkim olan oy verme modellerinin teorileri neler olduğuna dair incelenme yapılmıştır. Kanunlar ve yönetmenlikler uyarınca bir veya birden fazla adayın veya partinin, seçim dönemi içinde, seçmenin karar verme mekanizmasında etkili olan gelişmelerin neler olduğu, ortaya çıkan teoriler çerçevesinde irdelenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk genel seçimleri 1935 yılında yapılmıştı. Birden fazla partinin katıldığı ilk seçim ise 1950 yılında gerçekleşmişti. Bu çalışmada ise 1980-2018 yılları arasında gerçekleşmiş olan genel seçimler baz alınmıştır. 1980 ve 2018 yılları arasında yapılan seçimlerde etkin olan oy verme modelleri incelenmiştir. 2008 yılına kadar olan süreçte ekonomik oy verme modelinin Türk seçmeni üzerinde önemli bir argüman olduğu aşikâr bir durumdur. Fakat 2008 yılında yaşanan ekonomik kriz ile birlikte ekonomik oy verme modelinin önemi azalmaya, milliyetçi-muhafazakâr popülizm" söylemleri seçmenler üzerinde önem kazanmaya başlamıştır. Türk siyasal seçimlerinde, seçmenlerin karar verme sürecinde yaşanan değişimin temelinde, neler olduğunu veya nasıl gerçekleştiğini açıklamak adına, hipotez ortaya atılmıştır. Çalışma bu hipotez etrafında şekillenmiş, doğruluğu kanıtlamak adına nitel, nicel ve anket verileri bir arada kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
In countries where democracy is dominant, the role of elections is important from a political science and historical point of view. In this study, the theories of the voting models that dominate the world and Turkey are examined. In accordance with the laws and regulations, the developments that are effective in the decision-making mechanism of one or more candidates or parties during the election period have been examined within the framework of emerging theories. The first general elections of the Turkish Republic were held in 1935. The first election, in which more than one party participated, took place in 1950. In this study, the general elections that took place between 1980-2018 are based on. It is obvious that the economic voting model was an important argument for Turkish voters in the process until 2008. However, with the economic crisis experienced in 2008, the importance of the economic voting model began to decline and the discourses of“nationalist-conservative populism”began to gain importance on the voters. In the Turkish political elections, a hypothesis has been put forward in order to explain what happened or how it happened on the basis of the change experienced in the decision-making process of the voters. The study was shaped around this hypothesis and used qualitative, quantitative and survey data together to prove its accuracy.