Linear parameter varying control for autonomous systems: Methods and application examples
Otonom sistemlerin dogrusal parametre değişimli kontrolü: Metotlar ve uygulamalı örnekler
  1. Tez No: 763103
  2. Yazar: FATİH ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KLAUS VERNER SCHMİDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Robotik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
LPV sistemler belirli“planlama parametrelerine”bağlı olarak değişen doğrusal sistemler olarak modellenebilen fakat doğrusal olmayan sistemlerdir. Başka bir deyişle, LPV sistemlerin dinamiği operasyon esnasında değişmektedir ve bu nedenden ötürü parametreye bağlı kontrolcülere ihtiyaç duyarlar. Her ne kadar klasik kazanç programlamalı metotlar sabit dinamikli sistemler için bazı performans isterlerini sağlasa da, bu yöntemler sistemin dinamiği değişirken kararlılığı garanti etmezler. Diğer taraftan, parametreye bağlı Lyapunov fonksiyonlar kullanan H∞ tabanlı LPV kontrol metotları, operasyon boyunca kapalı döngü sistem için performans ve kararlılık garantisi verirler. Bu kontrol problemi parametreye bağlı olarak değiştiği için sonsuz boyutludur, politop yaklaşımı ile bu problem doğrusal matris eşitsizliği şeklinde kısıtları olan sonlu boyutlu dışbükey optimizasyon problemine dönüşür. Bu tezde, şerit takip sistemine ve bir fırlatma aracına LPV kontrol uygulanmıştır. LPV sistem modelleri, doğrusal olmayan roket ve yatay araç dinamiğinin doğrusallaştırılması ve uygun planlama parametreleri seçim işlemleri ile elde edilmiştir. LPV kontrolcüler ise kararlılık koşulları ve performans kısıtlarının doğrusal matris eşitsizlikleri şeklinde formüle edilmiş halleri kullanılarak tasarlanmıştır. Tasarlanan kontrolcülerin işlevsellikleri yüksek hassasiyetli ve kapsamlı simülasyonlar ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Linear parameter varying (LPV) systems are nonlinear systems which can be modelled as linear systems whose parameters change as a function of different“scheduling parameters”. In other words, the dynamics of the LPV systems change during the operation hence they require a parameter dependent controller. Although classical gain-scheduling approaches satisfy some performance criteria for constant dynamics, they don't guarantee stability while the scheduling parameter is changing. On the other hand, H∞-norm based LPV control methods utilizing parameter dependent Lyapunov functions provide stability and performance guarantees for the closed-loop system throughout the whole operation. This controller synthesis problem is infinite-dimensional due to the dependency on the scheduling parameter, with the help of polytopic approach it turns into a finite-dimensional convex search with constraints in the form of linear matrix inequalities. In this thesis, LPV control is applied for lane keeping and a launch vehicle system. LPV system models are derived for both systems based on respective nonlinear models of the lateral vehicle dynamics and a rocket by linearization and selection of a suitable scheduling parameter. LPV controllers are designed using a linear matrix inequality (LMI) formulation of the stability conditions and performance constraints. The functionality of the designed controllers is validated by extensive high fidelity simulations.