Cirit atlarında müsabakanın serum irisin ve ampk düzeyleri, bazı kas hasarı, stres belirteçleri ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
Effect of competition on serum iri̇si̇n and ampk levels and some muscle damage, stress markers and some biochemical parameters in javelin horses
  1. Tez No: 763152
  2. Yazar: YUNUS EMRE ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Cirit, atlı oyuncuların kendilerini zinde tutmak için oynadıkları yiğitlik, cesaret oyunu ve erliğin timsali olarak kabul edilen Türk binicilik sporlarının en eskisi olarak kabul edilen at üstünde oynanan, tarihî ve millî atlı takım sporlarından biridir.Bu kapsamda çalışmada etkisini incelediğimiz hormonlardan birisi olan irisin, iskelet kasında yoğun bulunması ve egzersiz hormonu olarak adlandırılması nedeniyle atların performans seviyesinin belirlenmesinde değerlendirilebileceği bildirilen adipokin ve miyokindir. AMPK, ise hücresel enerji sensörü olarak kabul edilen enerji homeostazında rol oynayan bir enzimdir. Bu araştırma, Bayburt ilinde düzenlenen cirit müsabakasına katılan atlarda müsabakanın (istirahat hali, müsabaka öncesi ve müsabaka sonu) serum irisin, AMPK, IL-6, GRP78, kortizol hormon düzeyleri üzerine etkisi ve bazı biyokimyasal (glukoz, laktat, CK, CK-MB, üre, kreatinin, AST, ALT, ALP, GGT, LDH, Total kolesterol (TK), Trigliserid (TG), VLDL, LDL, HDL)parametrelerle ilişkisinin incelenmesidir. Bu kapsamda araştırmada yaşları 4-10 arasında değişen toplam 14 adet Arap aygırı kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen atlardan toplamda iki müsabaka süresince istirahat hali (H0), müsabaka öncesi (H1) ve müsabaka sonu (H2) dönemleri olmak üzere vena jugularis'ten kan örnekleri alındı. Kan serumu örneklerinde irisin, AMPK, IL-6, GRP78, kortizol hormonu düzeyleri ELISA yöntemiyle, biyokimyasal parametreler, Cobas 8000 otoanalizörde spektrofotometrik yöntemle kantitatif olarak çalışıldı. Alınan kan örneklerinden elde edilen serumlar -80 C°'de saklandı. Verilere ait istatistiksel değerlendirmede IBM SPSS v25 programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Javelin is one of the historical and national equestrian team sports played on horses, which is considered to be the oldest of the Turkish equestrian sports, which is accepted as the epitome of bravery, courage and masculinity played by equestrian players to keep themselves fit. It is adipokine and myokine that can be evaluated in determining the performance level of horses due to its intense presence in the muscle and called as exercise hormone. AMPK, on the other hand, is an enzyme that plays a role in energy homeostasis, which is considered as a cellular energy sensor. This study was conducted to determine the effects of competition (resting state, pre-competition and post-competition) on serum irisin, AMPK, IL-6, GRP78, cortisol hormone levels and some biochemical parameters (glukocose, laktat, CK, CK-MB, üre, kreatinin, AST, ALT, ALP, GGT, LDH, TK, TG, VLDL, LDL, HDL) horses participating in the javelin competition held in Bayburt. In this context, a total of 14 Arabian stallions aged between 4 and 10 were used in the study. Blood samples were taken from the vena jugularis from the horses included in the study during the two competition periods, in the resting state (H0), pre-competition (H1) and post-competition (H2) periods. Irisin, AMPK, IL-6, GRP78, cortisol hormone levels in blood serum samples were studied quantitatively by ELISA method, and biochemical parameters were studied quantitatively by spectrophotometric method in Cobas 8000 autoanalyzer. The serum obtained from the blood samples taken was stored at -80 °C. The statistical evaluation of the data was evaluated using the IBM SPSS v25 program. The non-parametric Kruskal Wallis H test (IL-6, CK) was used to determine the differences between repeated measurements, and the one-way ANOVA test (Irisin, AMPK, GRP78, CK-MB) was used in the groups with normal distribution. It was determined at the 0.05 level.