Laminasyon tekniği ile üretilmiş çok katmanlı örme kumaşların ısıl konfor özelliklerinin analizi
Analysis of thermal comfort properties of multi-layered knitted fabrics produced by lamination technique
- Tez No: 763172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİDA OĞLAKCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tez kapsamında, spor giysi alanına yönelik soğuk hava koşullarında kişiye konforlu bir kullanım sunacak yeni kumaş yapıları geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yüksek ısıl konfor özelliklerinin sağlanması amacıyla seçilen farklı lif tiplerinden ve bunların karışımlarından iplikler temin edilmiş ve süprem yapısında zemin örme kumaş üretimleri gerçekleştirilmiştir. Ardından zemin kumaşlardan farklı kombinasyonlarda laminasyon tekniği ile çok katmanlı kumaş sistemleri oluşturulmuştur. Laminasyon işleminde ara katman olarak iki farklı kalınlıkta poliüretan köpük ve membran kullanılmıştır. Daha sonra bu yapıların hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği ve ısıl direnç gibi ısıl konfor özellikleriyle birlikte kalınlık, gramaj gibi fiziksel özellikleri ve esneklik ve dökümlülük gibi kullanım performansı özellikleri test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar istatiksel olarak değerlendirilerek, hedeflenen ortam şartları için en uygun kumaş sisteminin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, it is aimed to develop new fabric structures that will provide a comfortable use in cold weather conditions for the field of sportswear. In order to achieve higher thermal comfort properties, the single jersey fabrics were knitted by the yarns produced by different fiber types and their blends. Then, multi-layered fabric structures were formed by the lamination technique with different yarn combinations. Different thicknesses of polyurethane foam and membrane were used as interlayer in the lamination process. Then, the thermal comfort properties such as air permeability, water vapor permeability and thermal resistance of these structures, as well as their physical properties such as thickness, weight and performance properties such as flexibility and drape ability were tested. The obtained results were statistically evaluated, for the aim to determine the most suitable fabric construction for the target application field.