Effects of depletion of CHRNA5 and/or TP53, and transient and stable overexpression of wildtype or mutant TP53 on expression of DLK1-MEG3 locus in MCF7 cells
Chrna5 ve/veya Tp53 deplesyonu ve doğal tip ve yanlış anlamlı mutant Tp53'ün geçici ve stabil aşırı ifadesinin MCF7 hücrelerinde Dlk1-Meg3 lokus ifadesine etkileri
- Tez No: 763374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEN KONU KARAKAYALI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÇİZMECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
CHRNA5 ifadesi akciğer kanseri ve nikotin bağımlılığında önemli bir role sahiptir. Bunun yanı sıra, CHRNA5 deplesyonu meme kanserinde tumor baskılayıcı özlleklikleri ile tanımlanmıştır. Ayrıca CHRNA5 deplesyonunun CDKN1A gen ifadesini arttırdığı ve 14q32.31 lokusunda bulunan miRNA'ları ve DLK1 geninin ifade miktarnı düşürdüğü görülmüştür. Bu çalışmada CHRNA5 tek başına ya da p53 ile birlikte siRNA ile ifadesi azaltıldığında ya da wildtype veya mutant p53 overexpresyonu sonucunda DLK1-DIO lokusunda yarattığı değişimler araştırılmıştır. Bulgularım, CHRNA5 tükenmesinin, TP53 varlığında veya yokluğunda bu lokusta protein kodlayan DLK1 ve protein kodlamayan MEG3 genlerinin ifadesini azalttığını gösterdi. Bu iki gen, tümör baskılanması ve tümör oluşumunda hayati bir role sahip olduğu için bu bulgu, meme kanserinde bu lokustaki gen ifadesinin modülasyonunda CHRNA5'in önemine daha fazla kanıt sağladı. CHRNA5 ve TP53 indüksiyonu arasında bir ilişki olduğundan, ana TP53 düzenleyicilerinden biri olan MDM2'nin ifadesi de incelenmiştir. Daha sonra, CHRNA5 tükenmesinin TP53 tükenmesi ile birleştirilmesinin, hem MDM2 hem de MDM2 ayırma elemanları, PDLIM7 ve CDH18'de ifadesinde önemli bir azalmaya neden olduğu bulundu. Ek olarak, ürettiğimiz stabil MCF7 meme kanseri hücre hatlarında hem vahşi tip hem de mutant TP53 ifade seviyelerinin DLK1-MEG3 lokusu ve CHRNA5 üzerindeki etkileri araştırıldı. CHRNA5 tükenmesi p53 ifadesini indüklese bile, TP53 aşırı ifadesinin, TP53'ün işlevselliğinden bağımsız olarak CHRNA5 indükleyici etkilere sahip olmadığı bulundu. Bununla birlikte, vahşi tip TP53 aşırı ifade eden MCF7 hücrelerinin, DLK1 ifade seviyeleri mutant TP53 aşırı ifade eden hücrelerden farklı bulundu. Gelecekteki çalışmalar, belirli bir TP53 mutasyon durumu için CHRNA5 tükenmesinin DLK1-MEG3 lokusundaki etkilerini netleştirmelidir.
Özet (Çeviri)
The expression of CHRNA5 has a prominent role in lung cancer and nicotine addiction. Besides, depletion of CHRNA5 has been identified as being tumour suppressive in breast cancer. Moreover, CHRNA5 depletion causes increases in CDKN1A expression, downregulates the 14q32.31 miRNAs and decreases DLK1 expression. This thesis examined the effects of CHRNA5 and/or TP53 downregulation, as well as TP53 overexpression, on the expression of the DLK1-DIO3 region. My findings demonstrated that CHRNA5 depletion decreased the expression of the protein-coding DLK1 and the non-protein coding MEG3 genes in this locus in the presence or absence of TP53. Since these two genes have a vital role in tumour suppression and tumorigenesis, this provided more evidence for the importance of CHRNA5 in the modulation of expression in this locus in breast cancer. Since there is a relation between CHRNA5 and TP53 induction, the expression of one of the main TP53 regulators, MDM2, was also studied. Accordingly, it was found that combining CHRNA5 depletion with TP53 depletion caused a significant decrease in expression in both the MDM2 and MDM2 sequestering elements, PDLIM7 and CDH18. Additionally, the effects of both wild-type and mutant TP53 expression levels on DLK1-MEG3 locus and CHRNA5 were investigated in stable MCF7 breast cancer cells that we have generated. I have found that even if CHRNA5 depletion induced p53 expression, TP53 overexpression did not have CHRNA5-inducing effects regardless of the functionality of TP53. However, wild-type TP53 overexpressing MCF7 cells behaved differently than mutant TP53 overexpressing cells in their DLK1 expression levels. Future research should clarify the effects of CHRNA5 depletion on DLK1-MEG3 region for a given TP53 mutation status.