Comparison of the effect of using rubber ropes and medicine balls exercises in developing some motor and physical characteristics and basic skill in tennis
Teniste kauçuk ip ve sağlık topu egzersizlerinin bazı motor ve fiziksel özelliklerin ve temel becerilerin geliştirilmesine etkisinin karşılaştırılması
- Tez No: 763450
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SELİM AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Spor eğitimi, organize spor uygulama biçimlerinden biridir ve özellikle sporu başarmak için tüm fiziksel, beceri, taktik ve psikolojik yönleriyle seviyeyi geliştirme konusunda hedeflerine ulaşmada beden ve spor eğitiminin bir aracıdır. Oyuncunun bireysel ve toplu düzeyde başarı elde etmesi ve müsabaka sırasında en iyi seviyesine ulaşması için, beceri hazırlığına paralel olarak özel motor yeteneklerin kazanılması için antrenman sürecinde fiziksel hazırlığa dikkat etmesi gerekir. Yetenekli performans çünkü yüksek bireysel seviyeye başlamak ve ulaşmak için sağlam bir temeldir. Günümüzde tenisçilerin vücutlarında her zamankinden daha büyük fiziksel talepleri karşılamaları bekleniyor. Bu, oyuncuların bu talepleri karşılamak için gerekli olan fiziksel uygunluğu geliştirmek ve üzerinde çalışmak için çok daha fazla zaman harcaması gerektiği anlamına gelir. Kauçuk iplerle antrenman, vücudun belirli bölgelerinin mutlak kuvvetini geliştirmeye yardımcı olan ve beceri performansına göre, bu bölgelerin hareketlerine neden olan kuvvetleri geliştirmek için çeşitli spor faaliyetleri için bu bölgelerin hareketlerine neden olan modern antrenman yöntemlerinden biridir. Performans, zemin tenisi becerisi gibi üst ekstremite hareketleriyle ilgilidir. Med Ball ve kauçuk ip egzersizlerinin teniste bazı kinetik ve fiziksel özelliklere ve temel becerilere etkisini belirlemek. Kauçuk ip kullanımı ve Med Ball egzersizlerinin teniste bazı kinetik ve fiziksel özellikler ile temel beceriler üzerindeki etkisinin son testlerde karşılaştırılması önemlidir. Çalışma örneklemi Med Ball egzersiz grubu (n = 12) ve lastik halat egzersiz grubu (n = 12) olmak üzere iki deneysel çalışma grubuna ayrılan (24) tenisçiden oluşmaktadır. Çalışma örnekleminde teniste temel becerilerin (servis, forehand ve backhand) ön testi ve ayrıca (üst uzuvlar için patlayıcı kuvvet, gövde Esnekliği, üst uzuvlar için kinetik hız, Patlayıcı güç) gibi fiziksel özelliklerin ön testi yapılmıştır. alt uzuvlar için). Daha sonra iki grup haftada üç kez 8 haftalık bir antrenman programına girdiler. Eğitim programı sona erdikten sonra araştırma örneklemi son testi gerçekleştirmiştir. Med Ball egzersizleri grubu ile kauçuk halat egzersizleri grubu arasında ciddi beceri ve Med Ball egzersizleri grubu arasında anlamlı bir fark olduğunu ve ayrıca üst ekstremiteler için Patlayıcı kuvvet ve alt için patlayıcı kuvvet için her iki grup arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Araştırmacı, tıbbi top ve lastik halatlar kullanarak yapılan egzersizin fiziksel uygunluk düzeyini olumlu yönde etkilediği, incelenen kauçuk halatlar ve sağlık topu ile yapılan egzersizlerin servis ve backhand beceri performansının geliştirilmesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Sports training is one of the forms of organized sports practice, and it is a means of physical and sports education in achieving its goals, especially with regard to developing the level in all its physical, skill, tactical and psychological directions in order to achieve sports achievement at the individual and collective levels, and for the player to reach his best level during the competition, he must pay attention during the training process to physical preparation in order to acquire special motor abilities in parallel with the skill preparation, stressing the accuracy of skillful performance because it is the sound basis for starting and reaching the high individual level. Nowadays, tennis players are expected to meet bigger physical demands on their bodies than ever before. It means that players have to spend much more time working on and improving the physical fitness necessary to meet those demands. Training with rubber ropes is one of the modern training methods that help to develop the absolute strength of specific parts of the body and according to the skill performance, in order to develop the forces that cause the movements of those parts for the various sporting activities whose performance is related to the movements of the upper extremity, such as the skill of ground tennis. The main to identify the effect of using Med Ball and rubber ropes exercises on some kinetic and physical traits and basic skills in tennis. Compering the effect of using rubber ropes and Med Ball exercises on some kinetic and physical traits and basic skills in tennis in the post tests. Study sample consisted of (24) tennis player divided into two experimental study groups Med Ball exercise group (n = 12) and rubber ropes exercises group (n = 12). The study sample conducted pre-test of basic skills in tennis such as (serve, forehand and backhand) and also conducted pre-test of physical characteristic such as (Explosive strength for upper limbs, Torso Flexibility, Kinetic speed for upper limbs, Explosive strength for lower limbs). And then the two groups entered a training program for 8 weeks three times in a week. After ending the training program, the research sample conducted the post-test. the results show that there is a significant different between Med Ball exercises group and rubber ropes exercises group in sever skill and for Med Ball exercises group, and also there is a significant different between both groups in Explosive strength for upper limbs and Explosive strength for lower limbs for Med Ball exercises group, but for Torso Flexibility for rubber ropes exercises. The researcher concluded that exercising using a med ball and rubber ropes has a positive effect on improving the level of physical fitness, the exercises using the rubber ropes and med ball under study have a positive effect on improving the skill performance of the serve and backhand skill in tennis.