A new method for parameter design optimization of products or processes with an ordinal categorical response
Sıralı kategorik yanıta sahip ürün ve süreçlerin tasarım parametresi en iyilemesi için yeni bir metot
  1. Tez No: 763522
  2. Yazar: PINAR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER KÖKSAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ LEMAN ESRA DOLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bir ürün veya sürecin girdi, süreç veya çevre faktörlerindeki değişkenliğe karşı duyarsız en iyi parametre değerlerini elde etmek önemli bir tasarım problemidir. Bu nedenle, birçok endüstriyel organizasyon robust parametre tasarımını kullanmaktadır. Sürekli yanıta sahip kalite karakteristiklerinin tasarım parametre eniyilemesi için litertürde birçok yöntem bulunurken, sıralı kategorik yanıta sahip kalite karakteristikleri için daha az çalışmaya rastlanmaktadır. Bu çalışma, sıralı kategorik yanıt veren ürün ve süreçlerin tasarım parametrelerinin robust seviyelerinin bulunması için yeni bir yöntem önermektedir. Birçok yaklaşım, yanıt kategorik olduğunda konum ve dağılım ölçüsü olarak beklenen değer ve varyans kullanmaktadır. Ancak, numerik veriler için kullanılan bu ölçüler kategorik verileri özetlemek için anlamlı değildir. Geliştirilen yöntem, sıralı kategorik veriler için önerilmiş olan ortanca değer ve sıralı varyasyon katsayısını (COV) sırasıyla konum ve dağılım ölçüsü olarak kullanmaktadır. Ayrıca, Extreme Gradient Boosting (XGBoost) algoritması, literatürde bu alanda daha önce kullanılmış olan Rassal Ormanlar ve Lojistik Regresyona alternatif olarak sunulmuştur. Bu algoritmaların sınıflandırma performansı Çok amaçlı Karar Verme yöntemleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Belirli parametre değerlerinde yanıtın ortanca değer ve COV ölçülerini modellemek için Rassal Ormanlar algoritması kullanılmıştır. En iyi parametre değerleri bu iki ölçü için doğrusal olmayan optimizasyon probleminin çözülmesi ile elde edilir. Önerilen yöntem farklı problemlere uygulanmıştır, sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an important design problem to obtain the best parameter values that are insensitive to the variability of input, process or environmental factors of a product or process. Therefore, many industrial organizations use robust parameter design (RPD). While there are many methods in the literature for design parameter optimization with continuous quality characteristics, fewer studies are found for ordered categorical quality characteristics. This study proposes a new method for finding robust levels of design parameters of products and processes with ordinal categorical responses. Many approaches use expected value and variance as measures of location and dispersion respectively when the response is categorical. However, these measures used for numerical data are not meaningful to summarize categorical data. The developed method uses the median value and coefficient of ordinal variation (COV) for ordinal categorical data as location and dispersion measures, respectively. In addition, the Extreme Gradient Boosting (XGBoost) algorithm is presented as an alternative to Random Forests and Logistic Regression, which have been used in RPD studies in the literature. The classification performances of these algorithms are compared with Multi-Objective Decision Making methods. Based on this comparison, Random Forests algorithm is used to predict the category probabilities. These probabilities are used to calculate median and COV. Ordinal Logistic Regression and least squares regression are used to model these measures as functions of design parameters. The best parameter values are determined by solving a non-linear optimization problem. The proposed method is applied to different problems, and the results are discussed.