Mekânı tanımlayan kavramların mimari söylem ve pratiğine yönelik analizi ve bir model önerisi
Analysis of the concepts that define space regarding architectural discourse and practice and a model proposal
- Tez No: 763713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAY ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Mekân, mimarlığın en temel öğesi olup, tarihsel süreç içinde sürekli olarak değişime uğramakta ve yeni anlamlar kazanmaktadır. Özellikle bu anlamların deşifresinde Mimarlık alanında yürütülen akademik çalışmalar, tartışmalar ve mimari pratiklerin yanı sıra mimari söylemler de önemli bir yere sahiptir. Buradan hareketle çalışma“mekân tek başına var olabilir mi?”varsayımı üzerine kurgulanmış ve mekânı var eden/tanımlayan kavramların mimari söylemler aracılığıyla ortaya koyulması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında, 1950'lerden günümüze kadar olan süreçte, dönemin önde gelen 9 mimarının mekâna dair hem teorik hem de pratiğe dair söylemleri üzerinden kavramsal bir okuma modeli geliştirilmiştir. Söylemlerin değerlendirilmesinde içerik analizi yöntemi ve ara yüz olarak MAXQDA programı kullanılmış ve farklı yapı tipolojilerinde ve/veya kişiler özelinde de sınanabilecek bir model ortaya koyulmuştur. Bu bağlamda elde edilen kavramlar aracılığıyla mekâna dair farklı bir bakış açısı geliştirilerek yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of space is the most basic component of architecture, and it is constantly changing and acquiring new meanings throughout the historical process. Especially in deciphering these meanings, besides discussions, architectural practices, and the academic studies conducted in the field of Architecture, architectural discourses also have a crucial place. From this point of view, the study aims to reveal the concepts, which are built on the assumption of whether“space may exist on its own”, that generate/describe the space through architectural discourses. Within the scope of the study, a conceptual reading model has been developed over the discourses of 9 leading architects of the period, both theoretical and practical, from the 1950s to the present. The content analysis method and the MAXQDA program were employed as the interfaces in the assessment of the discourses, and a model that could be tested in different structure typologies and/or individuals was developed. In this regard, a different perspective on space is developed and interpreted through the attained concepts.