Androgen receptor-dependent enhancers in prostate cancer
Prostat kanserinde androjen reseptörüne bağımlı enhancer bölgeleri
  1. Tez No: 763904
  2. Yazar: DOĞANCAN ÖZTURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NATHAN ALLAN LACK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Prostat kanseri, avrupalı erkeklerde kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Hemen hemen tüm hastalarda, Androjen Reseptörü (AR) aracılı transkripsiyon, kanserin gelişimi ve proliferasyonu için kritik öneme sahiptir. Aktivasyon sonrası AR, DNA'ya bağlanır ve hücresel farklılaşma ve tümör büyümesi için gerekli olan genlerin ekspresyonunu indükler. AR aracılı transkripsiyon, gen promotörleri ile etkileşime girerek gen ekspresyonunu kontrol eden distal enhancer elementleri tarafından yönlendirilir. Genomda AR kontrolü ile eksprese edilen genlerden çok daha fazla AR bağlanma bölgesi (ARBB) vardır. Bu bölgelerin transkripsiyonu indüklemek için nasıl çalıştığı bilinmemektedir. AR aracılı transkripsiyonun mantığının tanımlanması, bu transkripsiyon faktörünün prostat kanseri büyümesini ve ilerlemesini nasıl yönlendirdiğini anlamak için kritik öneme sahiptir. Bu spesifik AR enhancer'larını tanımlamak için ve AR transkripsiyonel aktivitesinin ilk“haritasını”oluşturmak için tüm klinik AR bağlanma bölgelerini paralel enhancer deneyi ile işlevsel olarak test ettik. Bundan, ARBB'nin yalnızca bir alt kümesinin, işlevsel olarak enhancer aktivitesine sahip olduğunu bulduk. Bununla birlikte, AR tarafından düzenlenen enhancer'lar, transkripsiyonu yürütmek için sıklıkla diğer ARBB ile işbirliği yapan düzenleyici bir merkez görevi gördüğünü keşfettik. İlginç bir şekilde, minimal aktiviteye sahip enhancer bölgelerinin gen transkripsiyonu için gerekli olduğunu gözlemledik, ve AR'ın sadece enhancer aktivitesinden bağımsız farklı fonksiyonlara sahip olduğunu öne sürdük. Bunu araştırmak için, KLK gen lokusunu sistematik olarak karakterize ettik ve AR'ın bağlanma işlevinin aynı transkripsiyonel ağdaki diğer ARBB'lere bağlı olduğunu saptadık. Genel olarak bu çalışma, ARBB'lerinin AR güdümlü gen aktivasyonunu yönlendirme işlevlerine ilişkin temel bilgiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the leading causes of cancer-related death in European men. In almost all patients, Androgen Receptor (AR)-mediated transcription is critical for the development and proliferation of cancer. Upon activation, the AR binds to DNA and induces the expression of genes essential for cellular differentiation and tumor growth. AR-mediated transcription is driven by distal regulatory enhancer elements that control gene expression by looping to gene promoters. However, there are exponentially more AR binding sites than differentially expressed genes. It is unknown how these regions work to induce transcription. Delineating the regulatory logic of AR-mediated transcription is critical to understanding how this transcription factor drives prostate cancer growth and progression. To identify these specific AR enhancers, we functionally tested all clinical AR binding sites with a massively multi-parallel enhancer assay to create the first“map”of AR transcriptional activity. From this, we found that only a subset of ARBS had functional enhancer activity AR. Those AR-regulated enhancers act as a regulatory hub that frequently cooperates with other ARBS to drive transcription. Yet intriguingly, we observed that many of the minimal enhancer activity sites are often required for gene transcription, suggesting that ARBS have different functions that are independent of only enhancer activity. To explore this, we systematically characterized the KLK gene locus and found that AR occupancy is dependent on other AR binding sites in the same transcriptional network. Overall, this work provides fundamental insights into AR functions to drive gene activation.