Kümes hayvanlarının beslenmesinde protein kaynağı olarak lüpen'den faydalanma olanakları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERKEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmada Lupinus albus `un (Ak Lüpen) kasaplık piliçlerde canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma ve ölüm oranına etkileri incelenmiştir. Araştırmada 120 adet günlük Hubbard erkek civciv kul lanılmıştır. Lüpen içermeyen, fo 10. ve fo 20 düzeyinde Lüpen içeren izokalorik ve izonitrojenik olarak 3, karma yem hazırlan mıştır. Civcivler 3 gruba ayrılmış ve 2 hafta ana makinalar ında, 6 hafta da kümeste beslenmişlerdir. Deneme sonuçlarına göre 0jo 10 ve % 20 düzeyinde Lüpen canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma; aynı zamanda fo 20 Lüpen ölüm oranının üzerinde de olumsuz etkide bulunmuştur. Canlı ağırlıklar 2072.35 g. » 1395.59 g* ve 865.55 g. t yem tüketimleri 5.6l kg., 3.97 kg. ve 3.12 kg. i yemden yararlanma (kg/kg) 2.71» 2.85.ve 3,62 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research the effects of ¥hite Lupin ön Live weight gain, feed consumption, feed efficiency and mor tality in broilers were investigated. In this study 12 0 Hubbard male, day-old chicks were used. Isocaloric and ispnitrogenic 3 diets, not containing Lupin, containing 10 percent Lupin and containing 20 per cent Lupin, were prepared. The chicks were divided into 3 groups and fed in bat tery brooders for 2 weeks and in. floor pen for 6 weeks. According to the results of trial r 10 and 20 percent Lupin in diet affected live weight gain, feed consumption and feed efficiency negatively. Also 20 percent Lupin in diet affected mortality negatively. Live weights at 8 weeks were 2072,35 g. » 1395.59 g. and 865.55 g. Feed consumptions were 5.6l kg., 3.97 kg. and 3.12 kg. Feed efficiencies kg/kg, wef«2.71» 2.85 and 3.62.