Sinemada cinsel istismarın temsili: Eylül'ün Uğur Böcekleri
Representation of sexual abuse in cinema: 'Eylül's Ladybugs'
  1. Tez No: 764707
  2. Yazar: BURÇAK HARPUTLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Erken çocukluk döneminde yaşanılan istismar, türü ne olursa olsun çocukta travmaya neden olur. Özellikle yaşanan cinsel istismar sonrası gelişen travma, çocuğun farklı duygusal ve davranışsal tepkiler geliştirmesine neden olur. Bu tepkiler zaman içerisinde farkedilmeyerek, çocuğun kişiliği ile örtüşebilir. Bunun yanında erken yaşta zihin hafızasına kaydedilmeyen hatıralar, beden hafızasına kaydedilir. Çocuk acı çekmemek için bu hatırayı hafızasından siler. Çocukluk çağında yaşanılan cinsel istismar sonrası amnezi geliştiren çocuk; ergen olduğunda veya hayatının bir döneminde kendiliğinden veya bir uyaran ile ya da terapi esnasında geçmişte yaşadığı olayı yavaş yavaş anımsamaya başlamakta ve bir grup travmatik semptomla baş başa kalmaktadır. Er ya da geç, bellekten silindiği düşünülen olay; maruz kalan çocuk veya ergende tehdit oluşturmayacak hale geldiğinde veya gerçekleri belleğe hatırlatan çağrışımlar yarattığında hatırlanır. İstismarın yaşandığı andan bellekte hatırlanana kadar geçen süreçte çocuk/ergende bıraktığı fizyolojik; duygusal yoğunluk ebeveynler tarafından farkedilmemiş ya da bir şekilde göz ardı edilmiş, ilişkilendirilememiştir. Travmatik olayların açıklanabilir hale gelmesinden sonra iyileşme sürecinin ilk evresi mağdurun psikolojik olarak güçlendirilmesi ve yaşadıklarını söze dökebilmesidir. Tez çalışmasında kuramsal olarak çocukluk çağındaki cinsel istismar türlerine yer verilerek, acı çekmekten kaçınan çocuğun istemsiz şekilde yaşanılan anıyı hafızasından silerek amnezi yaşamasına ve yaşamını bu anıdan arda kalan travmatik durumlarla yaşamaya devam etmesine değinilmiştir. Dünya ve Türk sinemasında cinsel istismar üzerine çekilmiş filmlerden bazıları incelenmiştir. Eylül'ün Uğur Böcekleri filminde anlatıldığı gibi yaşanan travma, zaman içerisinde tekrar hatırlanabilir. Bu hatırlatıcı, tersine bir işlev yüklenerek, herkese uğur getirdiği varsayılan bir uğur böceği olabilir. Filmde travmanın yaşanmasından uzun yıllar sonra yapılan bir doğa gezisinde Eylül'ün travmasıyla yüzleşmesi anlatılmaktadır. Eylül'ün duygusal gelgitlerinin doğada mevsimlerin değişimiyle verilmesi ise filmin temel sinematografik yaklaşımını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Early childhood abuse experience, regardless of its type, causes trauma in the child. Trauma, especially after sexual abuse, causes the child to develop different emotional and behavioral reactions. These reactions may go unnoticed over time and may overlap with the personality of the child. In addition, memories that are not recorded in the mind, memory at an early age are recorded in the body memory. The child erases this memory from his/her memory so as not to suffer. The child who developed amnesia after childhood sexual abuse; when he/she is an adolescent or at some point in his/her life, he/she starts to remember the past event, either spontaneously or with a stimulus or during therapy, and is left alone with a group of traumatic symptoms. The event that is thought to be erased from memory sooner or later; It is remembered when it does not pose a threat to the exposed child or adolescent or when it creates as-sociations that remind the memory of facts. Physiological left behind by the child/adolescent in the process from the moment, the abuse is experienced until it is re-membered in the memory; emotional intensity was not noticed by the parents or some-how ignored or unrelated. After the traumatic events become explainable, the first stage of the recovery process is the psychological empowerment of the victim and the ability to verbalize what he or she has experienced. In the thesis, theoretically, the types of sexual abuse in childhood are included, and it is mentioned that the child who avoids suffering experiences amnesia by erasing the invol-untary memory from his memory and continues to live his/her life with the traumatic situations that remain after this memory. Some of the films about sexual abuse in the World and Turkish cinema are mentioned. Trauma, as described in Eylül's movie Lady-bugs, can be remembered over time. This reminder can be a ladybug, which is supposed to bring good luck to everyone by installing a reverse function. The film tells the story of Eylül's confrontation with her trauma during a nature trip made many years after the trauma. The emotional tides of Eylül's with the change of seasons in nature constitute the basic cinematographic approach of the film.