Everyday nationalism in Turkey: Construction of Turkishness in Nevşehir
Türkiye'de gündelik milliyetçilik: Nevşehir'de Türklüğün inşası
- Tez No: 764780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇIRAKMAN DEVECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Bu tez, Türkiye siyasetinde İslamcı ve etnik milliyetçiliğin egemen paradigmaya dönüştüğü bir dönemde, siyasal İslamı ve etnik milliyetçiliği temsil eden siyasal partilerin tarihsel olarak her zaman güçlü olduğu küçük, milliyetçi ve muhafazakâr bir Orta Anadolu kenti olan Nevşehir'de, Türklüğün, farklı siyasal pozisyonlara sahip gündelik aktörler tarafından söylemsel olarak nasıl inşa edildiğini ve yeniden üretildiğini anlamayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Mart 2017- Ekim 2018 tarihleri arasında, Nevşehir'de, derinlemesine mülakat, katılımcı gözlem ve odak grup tartışması yöntemlerini içeren bir alan çalışması yürütülmüştür. Bu çerçevede, farklı yaşlara, cinsiyetlere, siyasal eğilimlere ve mesleklere sahip otuz Nevşehirli ile yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bulguları göstermektedir ki, gündelik aktörler, gündelik milliyetçilik yaklaşımının da iddia ettiği gibi, siyasal kurumlar ve aktörler tarafından kendilerine empoze edilen farklı Türklük anlatılarının pasif alımlayıcıları değil, bu anlatıları müzakere etme, değiştirme, dönüştürme ve hatta melezleme potansiyeline sahip aktif failleridir. Buna karşılık, gündelik hayatın bu sıradan aktörleri, her ne kadar kendi öznellikleri ve deneyimleri çerçevesinde farklı biçimlerde ve içeriklerde milletlikler inşa etseler de, Türklüğü yeniden üretirken bir takım ortak“söylemsel çapalara ve stratejilere”başvurmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand in a period in which Islamist and ethnic nationalism become a dominant paradigm in Turkish politics, in a small- sized nationalist and conservative central Anatolian city, Nevşehir. Right-wing political parties representing political Islam and ethnic nationalism have historically always been strong in Nevşehir. This thesis aims to reveal how Turkishness is discursively constructed and reproduced by everyday actors from different political positions in Nevşehir. For this purpose, a field study, including in-depth interviews, participant observations and focus group discussions was conducted in Nevşehir between March 2017 and October 2018. In this framework, thirty semi-structured, in-depth interviews were held during this period with everyday social actors of diverse age, gender, political affiliation and occupation in Nevşehir. The findings of the research demonstrates that everyday actors, as everyday nationalism approach argues, are not passive receivers of different narratives of Turkishness which are imposed on them by political institutions and actors, rather they are active agents with their potential to negotiate, change, transform and even hybridize these narratives. Although these ordinary people of everyday life construct their nationhood in different forms and contents within the framework of their own subjectivities and experiences, it is the finding of this thesis that there are common“discursive anchors and strategies”that reproduce Turkishness.